Spis treści
Awarie w sieci wodnej zimą mogą być szczególnie uciążliwe, ponieważ woda w rurach może zamarzać, powodując zatkanie rur i trudności w doprowadzeniu wody do domu. Aby zapobiec tego typu problemom, ważne jest, aby zimą utrzymywać sieć wodną w dobrym stanie technicznym. W zależności od regionu, w którym mieszkasz, może być to wymagane przepisami prawnymi. Najprostszym rozwiązaniem jest regularne sprawdzanie sieci wodnej i naprawianie ewentualnych usterek. Poza tym ważne jest, aby chronić rury przed mrozem, takie jak izolacja lub osłonki termiczne. Możesz również wykorzystać różne techniki do odkażania sieci wodnej, aby zapobiec powstawaniu zatorów lodowych. Zima i zimno a awarie sieci wodnej można skutecznie zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich metod zapobiegawczych.
Zła sytuacja się wydarzy, gdy zimą będzie awaria
Zima i zimno a awarie sieci wodnej w niskich temperaturach woda ma to do siebie, iż zamienia się w lód, również w rurkach blokując przepływ i dostawę wody do domostwa.By zapobiec temu zjawisku, to warto ocieplić wszystkie elementy instalacji wodnej, które są narażone na działanie mrozu. Tyczy się to zarówno rurek na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz budynku, gdzie temperatura może spadać poniżej zera. Warto pamiętać, iż woda płynie zwykle w metalowych rurach, a metal bardzo szybko się schładza i utrzymuje niską temperaturę, sprzyjając zamrożeniu.
Czynniki, jakie można zastosować działają
Prewencyjnie można też docieplić miejsca, gdzie rurki z wodą, tak czystą, jak i ściekami schowane są w ścianie. Ocieplenie instalacji jest skutecznym sposobem uniknięcia zamarzania wody. By woda nam w rurach zamarzła, nie trzeba wiele, wystarczy jedna noc z minusową temperaturą. Bardzo często do zamrożenia rur dochodzi podczas nieobecności w mieszkaniu na przykład wyjazdy na ferie, święta itp. Kiedy mieszkanie nie jest ogrzewane, a woda nie jest na bieżąco używana rurki, zamarzają błyskawicznie. By je odmrozić potrzebny będzie hydraulik poznań, który wraz z fachowym sprzętem udrożni instalację przez stosowne ogrzanie miejsc zamarzniętych. Nie powinno się samodzielnie podgrzewać zmrożonych rur, bowiem nieumiejętna praca przy ogrzaniu rur może doprowadzić do wzrostu ciśnienia i pęknięcia instalacji.