Spis treści
Często kupując mieszkanie, godzimy się na to, by posiadało takie, a nie inne wyposażenie łazienki, gdyż po prostu obecnie nie stać nas na wykończenie domu od zera, pod własne potrzeby. Kupujemy więc mieszkania starszego typu, w których często łazienki wyposażone są w sposób niezbyt komfortowy dla nas. O ile umiejscowienie poszczególnych sanitariatów nie zawsze jest problemem, gdyż można dopasować do nich aranżację łazienki, o tyle wprowadzanie większych zmian w wyposażeniu może być pewnym kłopotem.
Odpowiednie narzędzia — wybór narzędzi
Jeśli chcemy dokonać remontu sanitariatów w naszej łazience, najpierw musimy wybrać odpowiednie urządzenia i akcesoria. Oczywiście powinniśmy kierować się tutaj nie tylko estetyką, ale także jakością. Najlepiej skontaktować się ze specjalistycznym sklepem z wyposażeniem łazienek, by mieć pewność, że kupimy produkty wysokiej jakości. Kolejnym krokiem będzie wybór ekipy remontowej, która wykona dla nas odpowiednie prace. Ważne, by wybrać sprawdzonych fachowców, którzy wykonają wszystkie prace w odpowiedni sposób. Ostatni krok to wybranie odpowiedniego materiału, jakim będą wyłożone ściany, sufity i podłogi. Tutaj również powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość i wybierać materiały najlepszych producentów.
Niewielkie mieszkania, małe łazienki
W niewielkich mieszkaniach starego typu łazienki pozbawione są często umywalek, zamiast których stoją tam bardzo małe wanny, służące za brodzik, wannę i umywalkę w jednym. Z biegiem czasu, gdy uda nam się zaoszczędzić pieniądze na remont łazienki, decydujemy się na zamianę mikroskopijnej wanny, w której mycie rąk wymaga pochylania się, a w której i tak nie da się wykąpać, a można jedynie wziąć prysznic, na niewielką kabinę prysznicową plus umywalkę. Prysznic może zająć mniej miejsca i jest bardziej praktyczny, a nawet niewielka umywalka jest lepsza niż jej całkowity brak.
Każdy remont wymaga sporych nakładów finansowych
Taki remont wymaga jednak sporej inwestycji i przede wszystkim zmian w instalacji wodnej i kanalizacyjnej w łazience. Oprócz zakupu i montażu kabiny prysznicowej i umywalki musimy też zadbać o przystosowanie instalacji wodnej do tych sanitariatów. Tutaj niezbędne będzie kucie ścian i wykonywanie odpowiednich przyłączy, a to wiąże się nierozerwalnie z zatrudnieniem hydraulika. Przyłącza wodne dotychczas były usytuowane na innej wysokości i w nieco innych miejscach, niż będzie to potrzebne, ponadto do umywalki, której dotychczas nie było wcale, trzeba będzie doprowadzić wodę ciepłą i zimną – to wszystko wymaga sporej ingerencji w strukturę ścian, która jednak opłaci się dla większego komfortu domowników.