Spis treści
Aby zabezpieczyć instalację wodną przed mrozem, należy wykonać następujące czynności:
1. Zlokalizuj wszystkie punkty styku instalacji z zewnętrznymi ścianami budynku. Upewnij się, że są one dobrze uszczelnione i szczelne.
2. Jeśli to możliwe, wymień rury w instalacji na rury z tworzywa sztucznego lub innych materiałów, które są odporne na mróz.
3. Zainstaluj izolację termiczną wokół rur, aby zapobiec wychładzaniu ich zawartości.
4. Sprawdź, czy wszystkie zawory są szczelne i działają prawidłowo.
5. Zainstaluj odpowiednie urządzenia do odcinania dopływu wody w razie mrozu, aby zapobiec uszkodzeniom instalacji.
6. Jeśli to możliwe, zamontuj zawór zwrotny, aby zapobiec cofaniu się wody w razie wystąpienia mrozu.
7. Przeprowadź przegląd instalacji w celu wykrycia ewentualnych usterek i napraw je od razu.
8. Jeśli to możliwe, umieść czujnik temperatury w instalacji w celu ostrzegania o niskich temperaturach.
Zimy w Polsce bywają różne, jednak zawsze lepiej zabezpieczyć się zawczasu niżeli za późno
Mróz potrafi wyrządzić wiele szkody, oddziałując na rury i rurki, zwłaszcza gdy chodzi o instalacje zewnętrzne. Ogrodowe wyjścia, zraszacze i inne rurki tuż przy gruncie winny być odpowiednio opatulone, by mróz nie miał możliwości silnego oddziaływania na metal. Dopóki woda krąży w obiegu, nie powinno dojść do jej zamarznięcia, jednak wystarczy przestój w mroźną noc by z rana, okazało się, że rurki są zamarznięte, a woda pod ciśnieniem może rozerwać instalację.
Warto zabezpieczyć rury, szczególnie jesienią, gdy temperatura spada wyraźnie poniżej zera
W sklepach budowlanych można kupić specjalne opatulenia na rury, które chronią przed mrozem. Dodatkowo dobrze jest osadzić rury głębiej, by zapewnić im dodatkową ochronę. Warto też rozważyć wyłączenie instalacji ogrodowej na zimę, zaciskając zawory lub zakładając specjalną zapadkę na rurki.
Zadbaj o instalacje wodne w innych pomieszczeniach
Często zaniedbywane są pod kątem zabezpieczeń przed zimę. Instalacje w piwnicach i suterenach, a zwykle to stamtąd doprowadzana jest woda do mieszkań i znajdują się piony wodne, kanalizacyjne. Co więcej, nie można zapominać o kanalizacji, nie tylko rurki doprowadzające wymagają ocieplany i uszczelnienia, ale i kanalizacyjne. Do ocieplenia rurek stosuje się najczęściej piankę i styropian, jednak wystarczy nawet papier, materiał tekstylny, nie musi być to w pełni profesjonalny tunel gąbki, czy pianki termoizolacyjnej. Uszczelnienia mają za zadanie zapobiec przeciekaniu wody do ścian, czy innych miejsc, dlatego dobrze jest je sprawdzać, i jeśli nie są one w dobrym stanie, to wymienić je na nowe.
Narażone na pękanie
Użytkownicy sądzą, iż narażone na popękanie i zamarznięcie są wyłącznie rurki na zewnątrz budynku, instalacje ogrodowe itp. tymczasem nie rzadko w pomieszczeniach gospodarczych i piwnicznych temperatury są na tyle niskie, że może dojść do zamarznięcia wody w instalacji. Wówczas konieczna będzie interwencja hydraulika. Instalator poznań niewiele zdziała bez ogrzania newralgicznych punktów instalacji, na szczęście odpowiednia aparatura pozwoli ocenić który fragment blokuje i uległ całkowitemu zamarznięciu. Nie warto samemu usuwać takiej awarii ani czekać na odwilż bowiem może być gorzej, kiedy zmarznięta rurka pęknie, wówczas nawet hydraulik poznań może mieć problem z usunięciem usterki.