Do niedawna przekleństwo starych kamienic, a dziś jeden z najmodniejszych sposobów ogrzewania domów – piec kaflowy. Jak to się stało, że wrócił do łask, a jakby tego było mało, stał się wyrafinowanym elementem nowocześnie urządzonego wnętrza?

Długowieczny sposób ogrzewania pomieszczeń

Piec kaflowy to długowieczny sposób ogrzewania, który został wymyślony w starożytnej Grecji i Rzymie. Bez względu na to, jak się zmieniała technologia, prawie trzy tysiące lat temu konstrukcja pozostała niezmieniona. Aż do połowy XX wieku piece kaflowe były jednym z najpowszechniejszych sposobów ogrzewania w domach i mieszkaniach. Jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku wiele osób zaczęło zmieniać swoje piece kaflowe na bardziej nowoczesne systemy grzewcze.

Piece kaflowe zyskują na popularności

Od tego czasu tendencja się odwróciła – wraz z postępem technologicznym, piec kaflowy stał się bardziej popularny, a jego wygląd i funkcjonalność uległy znacznym ulepszeniom. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom i rzemiosłu, piece kaflowe są w stanie wyprodukować znacznie więcej ciepła niż kiedyś, a jednocześnie stały się designerskim elementem wnętrza.

Idealny i stylowy sposób na ogrzanie domu

Piec kaflowy jest doskonałym sposobem ogrzewania domu, ponieważ jest ekonomiczny (zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej) i bardzo efektywny w wytwarzaniu ciepła. Jest to także wyjątkowo zdrowy sposób ogrzewania – otoczenie jest stale czyste i sucho, dzięki czemu zapobiega to rozprzestrzenianiu się bakterii oraz alergii. Piec kaflowy to także wyjątkowy element wystroju wnętrza – piękny i wyrafinowany. Jego wygląd nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru i sprawia, że staje się ono jeszcze bardziej przytulne i przyjemne.

Zalety pieca kaflowego

Zarówno ten ze starego budownictwa, jak i ten z najnowocześniejszych mieszkań działa tak samo. Każdy piec składa się z paleniska, masy kumulacyjnej i obudowy. Dobrze zbudowane palenisko pozwala na całkowite spalenie opału. Masa kumulacyjna oddaje ciepło nawet wiele godzin po wygaśnięciu ognia. Natomiast obudowa sprawia, z pieca staje się prawdziwą perełką i nadaje pomieszczeniom niesamowitego wdzięku.

Piec kaflowy dawniej i dziś

Mimo że piece zarówno dawne, jak i obecne działają na tej samej zasadzie i zbudowane są w niemal identyczny sposób jednakże wiele je różni. Dawniej, aby było w domu ciepło, to piec musiał być w każdym pokoju. Obecnie jeden piec, dzięki odpowiedniemu systemowi przewodnictwa może ogrzać nawet cały dom. Coraz częściej piece kaflowe podłączane są do zbiornika centralnego ogrzewania. Woda ogrzana przez piec rozprowadzana jest do grzejników zainstalowanych w domu, dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń. W ten sposób łączy się piękny wygląd z ekonomicznym wykorzystaniem opału.

Obudowa

Obudowa pieca kaflowego zarówno kiedyś, jak i dziś najczęściej wykonywana jest ze specjalnych kafli odpornych na bardzo wysoką temperaturę i dobrze przewodzących ciepło. Dziś wprawdzie wiele zawodów już nie istnieje, ale zachowali się wytwórcy kafli wraz z tradycyjną metodą ich wytwarzania. Dzięki temu projektowane są coraz to nowe wzory, zarówno nowoczesne, jak i stylizowane. Projektanci wnętrz bardzo chętnie korzystają z możliwości, jakie dają piece kaflowe, gdyż stanowią równie ciekawy element dekoracyjny, jak kominek, ale zarazem są znacznie bardziej funkcjonalne. Dzięki temu, że piece kaflowe coraz rzadziej spotyka się w domach, stają się one swego rodzaju rarytasem tylko dla bardzo wąskiego grona odbiorców.