Spis treści
Instalacje wykonane z miedzi uważane są za trwałe, estetyczne i zdrowe. Rury miedziane mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach wodociągowych, jak i systemach grzewczych. Ich główną zaletą jest to, że są one odporne na korozję oraz zapobiegają przedostawaniu się bakterii i wirusów do wody. Ponadto są one łatwe w montażu i konserwacji. Dlatego też inwestowanie w instalacje miedziane może być bardzo opłacalne.
Instalacje posiadają wiele zalet, ale czy warto w nie inwestować?
W pierwszej kolejności należy podkreślić właściwości fizyczne miedzi. Najważniejsze z nich to duża elastyczność oraz przewodnictwo cieplne. Elastyczność pozwala na wygodne układanie rur. Dzięki ich miękkości można Nadać rurze niemal dowolny kształt. Z przewodnictwem cieplnym wiążą się natomiast pewne niedogodności dotyczące instalowania rur. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zastosowaniu specjalnej otuliny, aby woda znajdująca się w obiegu nie traciła swojej temperatury. Drugą niezwykle istotną sprawą jest zastosowanie odpowiednich łączeń kompensacyjnych. Jest to związane z dużą rozciągliwością rur podczas działania wysokiej temperatury. Zmiana ich długości może spowodować, że tradycyjne spawy nie wytrzymają.
Zaletą miedzi jest wykorzystanie do produkcji stosunkowo niewielkiej ilości materiału
W porównaniu rur stalowych i miedzianych o jednakowej średnicy wewnętrznej te drugie mają znacznie mniejszą średnicę zewnętrzną – ich ścianki są cieńsze. Następną cechą wartą podkreślenia jest trwałość instalacji miedzianych. Większość producentów daje gwarancję na okres minimum 50 lat, a bywają również takie firmy, które ten czas przedłużają do 100 lat. Miedź w bardzo małym stopniu ulega korozji, toteż jej zniszczenie może być spowodowane niemal wyłącznie czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. nieprawidłowy montaż, albo, co zdarza się niezwykle rzadko wadami produkcyjnymi.
Ważna cecha miedzi, jaką jest jej działanie bakteriobójcze
Dzięki niemu woda pitna płynąca przez instalację z tego metalu nie jest zanieczyszczona żadnymi bakteriami ani glonami. Jest to szczególnie istotne w przypadku bakterii Legionella, które niestety dość często bywają obecne w instalacjach z ciepłą wodą wykonanych z innych tworzyw. Miedź eliminuje ryzyko zakażenia wirusem Legionelli, gdyż wytwarza środowisko nieodpowiednie do jego rozwoju. Co więcej, miedź pomaga w utrzymaniu wody w dobrej jakości, dzięki czemu możliwe jest jej bezpieczne picie.