Spis treści
Mroźna zima to okres, który kojarzy się przede wszystkim z chorobami, nieodpalającymi autami i mrozem „kłującym” w twarz szczególnie w godzinach porannych. O tyle, o ile do takich zjawisk jesteśmy przyzwyczajeni i sobie z nimi świetnie radzimy, to sprawa z zamarzającymi rurami może się okazać nie do przejścia.
Unikanie problemów zamarzającymi rurami
Aby uniknąć problemów z zamarzającymi rurami, należy przede wszystkim zadbać o dobrą izolację. Najlepiej jest ocieplić ściany i podłogi w miejscach, w których znajdują się rury. Ponieważ zamarznięte rury stanowią poważne zagrożenie dla całej instalacji wodnej, należy również zainstalować specjalny system ogrzewania rur. Można to zrobić samodzielnie, ale najlepiej skonsultować się w tej kwestii z odpowiednim specjalistą. Jeśli zaś chodzi o rynny, to trzeba pamiętać, by je dokładnie oczyścić przed nadejściem mroźnych dni, aby nie zalegały tam liście ani śnieg, które mogą zablokować odpływ wody i doprowadzić do zamarznięcia całej rynny.
Skuteczna metoda odmrażania rur
1. Zainstaluj izolację na rury. Ważne jest, aby wybrać izolację odpowiednią dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w klimacie umiarkowanym, możesz wybrać izolację mineralną lub piankową.
2. Używaj systemu ogrzewania podłogowego. System ogrzewania podłogowego może zapobiec zamarzaniu rur, ponieważ podłoga ogrzewa się powoli, dostarczając rurom ciepła.
3. Zainstaluj grzejniki elektryczne. Instalacja grzejników elektrycznych wokół rur pozwala utrzymać temperaturę rur na poziomie, który zapobiega zamarzaniu.
4. Użyj systemu ogrzewania konwekcyjnego. Systemy ogrzewania konwekcyjnego wykorzystują ciepło naturalne, aby utrzymać rury w odpowiedniej temperaturze.
5. Używaj kurtyn powietrznych. Kurtyny powietrzne wokół rur tworzą barierę, która ogranicza utratę ciepła.
Przyczynami zamarzania instalacji wodno-kanalizacyjnej
Najczęściej płytko zagłębione rury i złącza kanalizacyjne, źle zaizolowane rury odpływowe bądź przewody zainstalowane w miejscach nieogrzewanych – w tych właśnie miejscach najczęściej występują zimą awarie. Awarie te mogą dotknąć każdego, ponieważ takie właśnie miejsca znajdują się we wszystkich praktycznie nieruchomościach.
Niebezpieczny lód
W źle ogrzanych rurach pojawia się niebezpieczny lód. Jak wiadomo, woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, dlatego wszelkie instalacje hydrauliczne, w których zamarza woda, są narażone na pęknięcia i zniszczenia. Dzieje się tak, ponieważ rury nie wytrzymują naporu tworzącego się lodu. Jednym z rozwiązań zapobiegnięcia tego problemu jest zaizolowanie owych rur grubszym materiałem, jednakże ten sposób tylko opóźnia czas zamarzania i nie likwiduje całkowicie problemu.
W celu zabezpieczenia się przed skutkami zamarzania rur istnieją dwie możliwości
Pierwsza polega na ciągłym użytkowaniu hydrauliki – nieużywana instalacja hydrauliczna zdecydowanie bardziej narażona jest na uszkodzenia niż ta, którą wykorzystuje się na co dzień. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stale nadzorować rur, gdyż wymagałoby to ciągłej obecności w domu. Co w takim razie zrobić w przypadku wyjazdu na zimowe ferie w góry? Wówczas warto umieścić w okolicach ważnych punktów hydrauliczno-kanalizacyjnych kable, grzewcze, których zadaniem będzie niedopuszczenie do zamarznięcia rur podczas nieobecności domowników.
Jak działają przewody grzewcze
Ciepło wydzielane przez przewody grzejne utrzymuje temperaturę rur powyżej 0 stopni C
Przewody te wydzielają bowiem tyle ciepła, ile tracone jest przez izolację. W efekcie dochodzi do skompensowania owych strat i rury nie zamarzają. Pomimo że inwestycja w kable grzejne wydaje się pracochłonna i bolesna dla portfela, to naprawdę warto poświęcić trochę czasu i zasobów finansowych na protekcję, niż później wymieniać wszystkie uszkodzone rury. Warto wiedzieć, że do ogrzewania hydrauliki nie należy wykorzystywać popularnych przewodów grzewczych do ogrzewania podłogowego, gdyż każda rura powinna mieć własny kabel dostosowany do jej średnicy i długości. Powinien on być sterowany regulatorem, ale ponieważ to jeszcze bardziej zwiększa koszty, najlepiej wybrać kable samoregulujące.
Samoregulacja kabli ogrzewających to nic innego jak automatyczna zmiana mocy takiego przewodu dostosowana do temperatury otoczenia – przy niskiej temperaturze moc się zwiększa, a przy niższej moc opada. Bardzo ważne jest to, że tego typu kable nie mogą się przegrzać i ulec uszkodzeniu.