Spis treści
Ogrzewanie pomieszczeń to proces dostarczania energii cieplnej do pomieszczeń w celu podniesienia lub utrzymania temperatury panującej we wnętrzu. W budynkach stanowi ono połączenie źródła ciepła z instalacją je doprowadzającą. Dostarczanie ciepła za pomocą gorącej wody do grzejników zamontowanych w pomieszczeniach określane jest mianem centralnego ogrzewania. W pojedynczych budynkach woda może krążyć w instalacji pod wpływem sił grawitacyjnych lub też ruch jej może być napędzany za pomocą pomp.
Obieg wymuszony znajduje zastosowanie
Obecnie tylko obieg wymuszony znajduje zastosowanie w nowych instalacjach, gdyż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zamontowania rur o większej średnicy oraz grzejników o większej powierzchni, a więc jednocześnie związane jest z wyższymi kosztami. Alternatywą dla centralnego ogrzewania jest, często stosowane w małych budynkach, ogrzewanie gazowe lub elektryczne.
Tradycyjne źródła energii
W Polsce obecnie dominują tradycyjne źródła energii, na które składa się ciepło z elektrociepłowni oraz ogrzewanie spalinowe. W drugim przypadku paliwo, czyli surowiec będący źródłem ciepła, stanowi przede wszystkim węgiel kamienny, a ponadto węgiel brunatny, koks, drewno, papier, gaz ziemny i olej opałowy. Do tej pory jeszcze w wielu gospodarstwach domowych używane są piece izbowe, jednak z racji kłopotliwej i pracochłonnej eksploatacji są wypierane przez kotły centralnego ogrzewania opalane węglem, gazem lub też przez ogrzewanie elektryczne.
Źródła odnawialnej energii
Wśród odnawialnych źródeł energii coraz popularniejsze, chociaż wciąż na stosunkowo małą skalę, jest wykorzystywanie energii słonecznej przy pomocy kolektorów, głównie do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale również do wspomagania centralnego ogrzewania. W naszej strefie klimatycznej zysk z wykorzystania energii słonecznej możliwy jest do osiągnięcia w budynkach pasywnych, czyli takich, w których zastosowane rozwiązania budowlane pozwalają na zminimalizowanie zużycia energii w czasie eksploatacji. Przykładem takich rozwiązań są specjalne okna, których szyby są wykonane z podwójną warstwą szkła, między którymi znajduje się powietrze lub specjalny gaz szlachetny.
Kolejnym odnawialnym źródłem energii są źródła wiatrowe
W Polsce występują one w postaci małych turbin wiatrowych zainstalowanych na terenie gospodarstw domowych oraz dużych farm wiatrowych, zazwyczaj zlokalizowanych na terenach płaskich, gdzie wiatr ma spokojny bieg. Warto jednak zaznaczyć, że z racji zmienności wiatru, energia wiatrowa stanowi uzupełnienie źródeł energii, a nie jej zamiennik.
Coraz częściej wykorzystywanym, odnawialnym źródłem energii w Polsce są źródła wodne
Najczęściej jest to energia produkowana przy pomocy elektrowni wodnych, które wykorzystują potencjał rzeki do produkcji energii elektrycznej. Energia wodna wykorzystywana jest również w szerszym znaczeniu, obejmującym np. pompy ciepła wykorzystujące energię wodną z odbiorników słonecznych lub z odnóg rzecznych.
Malejąca liczba pieców domowych
Z powodu malejącej liczby gospodarstw ogrzewanych piecami izbowymi coraz rzadziej spotykany jest zawód zduna, czyli osoby zajmującej się budową i naprawą tych pieców. Obecnie montażem, przeróbką i naprawą systemów centralnego ogrzewania zajmują się hydraulicy, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności do instalacji, CO w budynkach. Szczególnie w przypadku montażu kotłów gazowych niezwykle istotne jest zlecenie tej pracy fachowcom, gdyż źle zainstalowane ogrzewanie może nieść za sobą tragiczne w skutkach konsekwencje. Odpowiednio wykończona instalacja centralnego ogrzewania stanowiąca połączenie źródła ciepła z grzejnikami, gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dlatego też szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego wykonawcy, który będzie w stanie zagwarantować profesjonalizm i jakość usług. Wybranie odpowiedniego hydraulika pozwoli uniknąć problemów w przyszłości i zapewni sprawne działanie systemu centralnego ogrzewania.