Spis treści
Wybór sposobu ogrzewania budynku mieszkalnego staje się coraz trudniejszy. Niemal z dnia na dzień wzrastają ceny kolejnych paliw. Jeszcze kilka lat temu piece na ropę były idealnym rozwiązaniem, potem na gaz ziemny. Dziś, kiedy tak naprawdę nie wiadomo jakimi cenami opału zaskoczy nas sezon grzewczy, każdy sam decyduje na podstawie własnych wyliczeń, jaki piec, kupić. W zależności od paliwa, którego będziemy używali, pojawiają się różnice w montażu instalacji.
Podczas wyboru paliwa do centralnego ogrzewania nie zapomnij o wentylacji
Jeżeli jako paliwo do pieca centralnego ogrzewania wybierze się gaz, niezależnie od tego, czy jest to gaz ziemny, czy płynny, trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Instalacja musi być szczelna, a w pobliżu niej powinien znajdować się wywietrznik. Te działania są podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowników i mają na celu usunięcie gazu wydobywającego się z nieszczelnej instalacji na zewnątrz budynku.
Bezpieczeństwo ma znaczenie podczas wyboru
Również ze względu na bezpieczeństwo rury doprowadzające gaz powinny być położone na wierzchu ściany. Jedynie instalacja złożona z rur żelaznych, po dokładnym sprawdzeniu ich szczelności, może zostać przykryta lekką warstwą tynkarską. Jeśli się jednak na to zdecydujemy, trzeba pamiętać, że w razie rozszczelnienia instalacji musi być możliwe łatwe jej usunięcie. Wybierając rodzaj masy tynkarskiej, trzeba też zwrócić uwagę, czy nie spowoduje ona korozji rur prowadzącej do nieszczelności.
Podczas zamontowaniu, gazowych rur pamiętaj o kilku ważnych zasadach
Zabierając się do montażu rur prowadzących gaz płynny, należy również wziąć pod uwagę, że gaz ten jest znacznie cięższy od powietrza. Z tego powodu rury instalacyjne powinny być umieszczone przy podłodze (co nie jest wymagane w przypadku gazu ziemnego). Trzeba też pamiętać, by otwory wentylacyjne znajdowały się na podobnej wysokości co instalacja. Co zwiększy bezpieczeństwo użytkowania instalacji.