Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu podczas budowy czy remontu domu, warto zdecydować się na samodzielne pomalowanie mieszkania, aby zapłacić jedynie za materiały. Malowanie nie należy do skomplikowanych prac, jednak należy przy nim pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam osiągnąć zadowalający efekt.

Kilka sposobów na samodzielne malowanie

Istotną sprawą są odpowiednie warunki do rozpoczęcia malowania. Temperatura na dworze powinna wynosić najlepiej w granicach 18-21oC. Jest to związane z tym, że malowane pomieszczenie musi być często wietrzone, a przy niższych temperaturach farba będzie schła znacznie dłużej. Niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie powierzchni. Stary, popękany tynk musi być skuty, podobnie należy usunąć stare farby i tapety, a także wszystkie zabrudzenia na ścianach i suficie.

Jak wybrać farbę, aby była odpowiednia?

W wyborze odpowiedniej farby powinniśmy kierować się rodzajem powierzchni, na jaką będzie ona nakładana. Do betonu, tynku czy płyt gipsowo ? kartonowych użyjemy farb akrylowych. Farby klejowe są odpowiednie dla ścian i płyt gipsowych. W łazience i kuchni doskonale nadadzą się farby lateksowe i lateksowa ? akrylowe. Również wybór koloru powinien być przemyślany. Jeżeli służy nam do tego wzornik kolorów, to powinniśmy wybierać farbę o ton jaśniejszą od wybranej z niego, gdyż po pomalowaniu na dużej ścianie kolor będzie wyglądał na ciemniejszy. Możemy to sprawdzić, robiąc próbę i pomalować kawałek ściany, a następnie przyjrzeć mu się w świetle dziennym i sztucznym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, czy właśnie na takim odcieniu nam zależy.

Wyliczenia przed malowaniem ma duże znaczenie


Aby zaoszczędzić sobie zbędnych wydatków, a także uniknąć potrzeby dokupowania farby, powinniśmy w miarę dokładnie wyliczyć, ile litrów jest nam potrzebne. W tym celu zliczamy powierzchnię wszystkich ścian i sufitu, odejmujemy od tego powierzchnię okien i drzwi, a następnie otrzymany wynik dzielimy przez wydajność farby, która jest podana na opakowaniu. Warto kupić farbę z lekkim nadmiarem, gdyż dokładna wydajność farby będzie zależna od tego, jak dokładnie będziemy malować. Mimo iż malowanie nie jest trudne, należy je dokładnie przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac i dobrze zaplanować. Pozwoli to nam na uniknięcie niepotrzebnych przestojów wynikających np. z właściwości farb ? konieczności nakładania farb w odpowiedniej kolejności czy też czasu ich schnięcia.