Spis treści
Działki rekreacyjne bardzo często pozbawione są dostępu do sieci wodnokanalizacyjnej, co powoduje, że właściciel tego typu nieruchomości musi samemu stworzyć autonomiczną sieć opartą o własne źródło wody. Znalezienie wody i budowa studni to zadanie dla jednej firmy, natomiast budową instalacji wodnej i kanalizacyjnej musi zająć się inna.
Sieć autonomiczna składa się z wielu elementów
Taka sieć głównie składa się ze zbiornika wody, zbiornika na ścieki, pomp, filtrów, zaworów, rur, armatury, zasobników ciepłej wody i innych elementów. Wszystkie elementy sieci muszą być jakościowo wysokiej jakości, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
Trwała i mocna sieć to podstawa
Szczególnie ważne jest, aby wszystkie elementy sieci były odporne na korozję, działanie niskich i wysokich temperatur oraz niezawodne w działaniu. Właściciele działek rekreacyjnych powinni również upewnić się, że wszystkie elementy są zgodne z wymogami prawnymi i zasadami higieny. Ponadto należy regularnie monitorować stan sieci i wykonywać okresowe przeglądy, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Prawidłowa konserwacja sieci może zapobiec wielu awariom, awariom wody i awariom kanalizacji, a także zwiększyć trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.
Etap prac, który nie można pominąć
W pierwszym etapie należy przygotować wszelkie roboty ziemne związane z ukryciem w ziemi szamba i rur kanalizacyjnych. Pompa wodna pompująca wodę ze studni musi być podłączona do zasilania, najlepiej trzyfazowego, choć są oczywiście i modele działające na klasycznym napięciu 230 V. Z praktycznych względów pompa ta powinna być blisko źródła wody, gdyż ciśnienie, które wytwarza, jest wtedy zdecydowanie większe, jednak czasami ze względów logistycznych jest to niemożliwe. Wówczas instalator montujący taką pompę specjalnie zwęża średnicę rur doprowadzających wodę, by utrzymać w miarę stałe ciśnienie. W celu w miarę stałego utrzymania poziomu wody w budynku, na działce, warto zamontować dość duży zbiornik, do którego woda byłaby pompowana, a skąd następnie wchodziła do domowego obiegu wodnego.
Zbiorniki muszą być mocne i wytrzymałe
We współczesnych instalacjach tego typu zbiorniki te muszą być bardzo wytrzymałe, gdyż omawiana wcześniej pompa wytwarza w nich dość spore ciśnienie, które powoduje, odpowiednią cyrkulację wody. Oczywiście czujniki ciśnienia automatycznie sprawdzają jakość ciśnienia i w razie jego niedobory odpowiedni sterownik włącza pompę. Hydraulik Poznań montujący tego typu autonomiczną instalację powinien także zamontować urządzenia uzdatniające wodę, które służą nie tylko polepszeniu jej jakości w stosunku do organizmu człowieka, ile do odpowiedniej konserwacji rur, kształtek i innych wodnych urządzeń. Chodzi tu oczywiście o kamień, który w wypadku wody źródlanej może znacznie szybciej się odkładać, zmniejszając wydajność instalacji, a ostatecznie całkowicie ją niszcząc. Podłączenie nieruchomości do szamba jest już zdecydowanie łatwiejsze, gdyż opiera się głównie na naturalnej grawitacji.