Spis treści
Niedrożność rur kanalizacyjnych to jeden z najczęstszych problemów, które występują w naszych domach. Resztki pokarmów czy ciała stałe, jak szmaty, piach, gruz dostają się często do rur i zatykają je, a w wyniku naszej nieuwagi może to być później powodem zalania łazienki czy kuchni. Co prawda obecnie produkowane rury są w przeważającej większości wykonane z tworzyw sztucznych, zapewniających im większą gładkość i tym samym zapobiegające tworzeniu się kamienia, jednak również one nie nadają całkowitej pewności, że nie wystąpi w nich kłopotliwy zator. Z reguły zatkanie poprzedzone jest znacznym spowolnieniem procesu spływu wody, dlatego już w takim momencie powinniśmy odpowiednio zareagować. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sobie sami poradzić z tym problemem, więc po fachowca możemy dzwonić, dopiero gdy nasze działania nie przyniosą rezultatu.
Syfon – co zrobić, gdy jest zatkany?
W przypadku zatkanego syfonu nie powinniśmy mieć większych problemów z przywróceniem sprawności całej instalacji kanalizacyjnej. Wystarczy podłożyć miskę pod umywalkę lub zlew i odkręcić syfon. Będziemy mieli wtedy bardzo łatwy dostęp do jego wnętrza i możliwość usunięcia zanieczyszczeń. Syfony żeliwne, które są już jednak coraz rzadziej spotykane, mogą nam sprawić więcej kłopotu, niż te wykonane z tworzywa sztucznego, gdyż wymagają użycia odpowiednich narzędzi, więc w takim przypadku lepiej zwrócić się o pomoc do hydraulika.
Niedrożne rury, szybkie odetkanie
Przyczyną braku odpływu wody ze zlewu może być również niedrożna rura. Jeśli zator spowodowały odpady organiczne, jak resztki pożywienia, to powinien wystarczyć nam środek chemiczny do udrażniania rur. Oczywiście podczas stosowania powinniśmy pamiętać, aby chronić ręce i oczy, oraz by małe dzieci nie miały możliwości bezpośredniego kontaktu ze środkiem. Ale pamiętajmy. że jak woda już nie schodzi to używanie środków chemicznych już nie pomoże a czasem nawet może zaszkodzić
Czasami zator powstaje w dalszej części rury
Możemy w takim przypadku użyć ręcznej sprężyny do przetykania rur. Bez problemu powinno nam się udać, zakupić ją w każdym markecie budowlanym czy sklepie hydraulicznym. Długość sprężyny powinniśmy dopasować do długości rury, jaka wymaga czyszczenia. Do udrożnienia rury sprężyną potrzebne są dwie osoby. Jedna wprowadza końcówkę sprężyny do otworu w rurze, druga natomiast kręci korbką na jej końcu. Po wkręceniu całej sprężyny do rury wyciągamy ją na zewnątrz, pamiętając o tym, aby kręcić sprężyną w przeciwnym kierunku.
Do udrożnienia rur, syfonów i ich naprawy dość często wykorzystuje się odpowiednie maszyny
Do oczyszczania rur służy maszyna na ciśnienie lub podciśnienie. Do syfonów czasami wykorzystuje się specjalne ręczne maszyny mechaniczne, które zaprojektowane są do usuwania zanieczyszczeń. Do naprawy uszkodzonych rur stosuje się różnego rodzaju narzędzia w zależności od rodzaju usterki, takie jak łączniki, które są stosowane w celu wzmocnienia rur. Do uszczelniania używa się różnych żywic lub taśm uszczelniających. Do wypychania rur wykorzystuje się specjalne maszyny, które wypychają rury przy pomocy strumienia powietrza lub wody pod ciśnieniem.