Woda, która dociera do naszych domów za pomocą wodociągów najczęściej, spełnia normy, jednak nie zawsze musi nam odpowiadać jej smak, zapach lub to, że powoduje nadmierne wysuszanie skóry. W takim przypadku musimy sami zadbać o to, aby poprawić jej jakość. Do tego celu służą odpowiednie filtry do wody, które usuwają szkodliwe substancje i inne zanieczyszczenia.

Istnieje szereg czynników, które mogą pogarszać jakość wody

Do najczęstszych z nich zaliczyć można: zanieczyszczenia w rzekach i jeziorach, w szczególności te wywołane działalnością człowieka, takie jak spaliny samochodowe, ścieki przemysłowe czy rolnictwo; zużyte filtry lub zasoby wody, które są zanieczyszczone przez materiały zawierające związki chemiczne, metale ciężkie, bakterie i wirusy; niewłaściwa konserwacja i kontrola sieci wodociągowej; zła jakość surowca, z którego woda jest uzdatniana; złe nawyki związane z dbaniem o czystość wody w domu.

Chlor

Większość zakładów wodociągowych poddaje wodę dezynfekcji związkami chloru, aby zniszczyć występujące w wodzie bakterie i pasożyty. Odczuwamy to poprzez nieprzyjemny zapach i smak wody z kranu. Zawartość chloru jest różna w poszczególnych miejscach. Dezynfekcję taką wykonuje się związkami chloru (chlor gazowy, dwutlenek chloru, podchloryn sodu) i to, co odbieramy jako nieprzyjemny zapach i smak wody z kranu, to najczęściej właśnie związki chloru. W różnych miejscach sieci wodociągowej woda ma różną zawartość chloru. Z reguły im większe miasto, tym stosuje się więcej chloru.

Twardość wody

Zbyt duża twardość wody jest wynikiem wysokiego stężenia soli wapnia i magnezu. Dopuszczalna twardość wody jest określona przepisami, jednak jest to dość szeroka granica, a woda z wodociągów jest z reguły zbyt twarda. Taka woda powoduje powstawanie osady na bateriach, grzałkach pralki i zmywarki. Może być również powodem niedokładnego prania ubrań. Pod względem smaku niektórym może odpowiadać woda miękka, innym bardziej twarda.

Wtórne zanieczyszczenie

Zakłady wodociągowe zapewniają odpowiednią wartość wody we wprowadzeniu jej do sieci. Jednakże na drodze przepływu może ona zostać wtórnie zanieczyszczona i w ten sposób obniży się jej jakość. Może to wynikać z nieodpowiednich materiałów, z jakich są wykonane rury wodociągowe, złego stanu rur, jak również ich nieszczelności. Do wtórnego zanieczyszczenia może dojść również w przypadku niestabilności biologicznej wody, której zakłady wodociągowe starają się zapobiegać.