Spis treści
Zdarza się, że grzejniki w naszym domu zaczynają słabiej grzać, czemu towarzyszą stukoty, szumy i bulgotania dochodzące z instalacji. Współwystępowanie tych czynników może świadczyć o jej zapowietrzeniu. Zanim wezwiemy fachowca, możemy sami spróbować odpowietrzyć instalację. Należy to możliwie szybko wykonać po stwierdzeniu zapowietrzenia, gdyż przerwanie strumienia wody dopływającej do pompy powoduje sucho bieg, czyli pompowanie powietrza zamiast wody, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia wału lub pierścieni ślizgowych. Po kilku lub nawet kilkunastu latach obecności powietrza w instalacji może również wystąpić korozja.
Odpowietrzanie instalacji
Gdy chcemy odpowietrzyć instalację, to należy:
1. Znaleźć zawór spustowy powietrza zlokalizowany najczęściej na najwyższym punkcie instalacji.
2. Otworzyć zawór spustowy powietrza, aby pozwolić na usuwanie powietrza.
3. Odkręcić grzejnik w najwyższym punkcie instalacji i ustawić go tak, aby był skierowany do dołu.
4. Odkręcić zaworek grzejnika i pozostawić go otwartego.
5. Uruchomić pompę i pozostawić ją włączoną, aż do momentu, gdy zacznie wypływać woda z grzejnika.
6. Następnie należy zamknąć zaworek grzejnika i odkręcić zawór spustowy powietrza.
7. Zwrócić uwagę na to, by wszystkie grzejniki były odpowietrzone, a następnie sprawdzić, czy woda płynie prawidłowo.
Jeśli po odpowietrzeniu instalacji objawy nadal występują, należy skontaktować się z fachowcem w celu dalszej diagnostyki. Dobry hydraulik Poznań powinien doradzić, co należy zrobić, aby rozwiązać problem.
Ważna czynność przed odpowietrzaniem
Zanim rozpoczniemy odpowietrzanie instalacji, musimy wyłączyć kocioł i pompę obiegową, w celu zatrzymania obiegu wody. W grzejnikach powietrze gromadzi się w ich górnej części, skąd łatwo jest je usunąć, jednak przy włączonej pompie krążyłoby wraz z wodą w instalacji, tym samym utrudniając całkowite odpowietrzenie. Powinniśmy również sprawdzić, jakie jest ciśnienie w instalacji. Powinno wynosić ono 2-3 bary, czyli 0,2-0,3 MPa. Przy mniejszej wartości wpuszczamy odpowiednią ilość wody do instalacji, jednocześnie kontrolując wskazania. Przed odpowietrzaniem ustawiamy głowicę termostatyczną grzejnika w pozycji zamkniętej, aby odciąć grzejnik od instalacji. W ten sposób znajdujące się w nim powietrze nie będzie miało innego ujścia, jedynie przez grzejnik. W tym momencie możemy już przystąpić do otwierania odpowietrznika przy pomocy specjalnego klucza lub śrubokręta. W czasie odpowietrzania może wydostać się na zewnątrz trochę wody, więc warto pod grzejnikiem podstawić naczynie, aby przez nieuwagę nie zalać podłogi. Natomiast zupełnie bez obawy o zalanie i znacznie wygodniej możemy odpowietrzyć grzejnik przy pomocy specjalnego pokrętła z pojemnikiem na wodę.
A co robić po odpowietrzaniu instalacji?
Po wykonaniu odpowietrzania musimy starannie wytrzeć odpowietrznik oraz sprawdzić, czy nie ma na nim śladów przeciekania. W przypadku pojawienia się kropel wody powinniśmy delikatnie odkręcić śrubkę odpowietrznika, a następnie ponownie ją dokręcić. Każdorazowe odpowietrzanie jest przyczyną zmniejszenia ciśnienia w instalacji (zawsze następuje, chociaż minimalne upuszczenie wody z grzejnika), więc po wykonaniu go powinniśmy sprawdzić ciśnienie w instalacji i w przypadku stwierdzenia mniejszych wartości regulujemy je do wymaganego poziomu.
Kontrola ciśnienia ma znaczenie
W każdej instalacji c.o. powinniśmy na bieżąco kontrolować ciśnienie wody oraz rozkład temperatury na powierzchni grzejników. Aby instalacja działała poprawnie konieczne, jest uzupełnianie ubytków wody, jeżeli takie wystąpią, chociaż powinniśmy to wykonywać raczej sporadycznie i każdorazowo próbować ustalić przyczynę ubytków. Jeżeli będziemy zmuszeni do opróżnienia całej lub części instalacji, (np. naprawa, remont) to warto zabrać wodę do naczynia i po wykonaniu prac konserwacyjnych ponownie napełnić nią układ. Robimy to poprzez wlewanie wody do najwyżej położonego grzejnika, ponieważ każda taka czynność to dodatkowa ilość powietrza, która dostaje się do instalacji.