Spis treści
Remont kanalizacji zaczynamy od usunięcia starych rur, aż do miejsca, gdzie łączą się z odbiornikiem ścieków szambem lub siecią kanalizacyjną. Nawet jeżeli poszczególne odcinki wyglądają względnie dobrze, lepiej je usunąć, gdyż utrudnione będzie połączenie ich z nowymi, poza tym są mniej trwałe niż nowe materiały. Jeżeli istniejące rury są zbyt stare i zniszczone, należy je wymienić.
Krok, który należy wykonać
Następnie trzeba wykonać nową kanalizację, wykorzystując odpowiednie materiały. Najczęściej stosowanym materiałem jest PCW (polichlorek winylu), który jest trwały i odporny na korozję. Rury te mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do wymiarów instalacji.
Niezbędne prace — czyli kolejny etap
Kolejnym krokiem jest połączenie wszystkich rur, które stanowią szkielet systemu kanalizacyjnego. Do tego celu stosuje się złącza, a także uszczelki. Połączenia należy starannie zamontować, aby zapobiec wyciekom.
Przygotowania muszą być wykonane należycie
Konieczne jest także przygotowanie odbiornika ścieków, czyli szamba lub sieci kanalizacyjnej. Jeżeli jest to sieć, trzeba wykonać połączenie z istniejącym systemem. Jeżeli wybierzemy szambo, należy je zamontować zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby cały system został zamontowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami.
Na koniec należy wykonać próbę szczelności
W tym celu do systemu kanalizacyjnego wprowadza się wodę, a następnie sprawdza, czy występują wycieki. Jeżeli nie ma żadnych nieszczelności, można uznać, że remont został zakończony pomyślnie. Kiedyś instalacje kanalizacyjne były wykonywane z rur żeliwnych, które łączone były kielichów i uszczelniane nasmołowanym sznurem oraz zaprawą cementową. W starszych, przedwojennych domach można spotkać również uszczelnienia ołowiane. W przypadku takiej instalacji jej demontaż nie będzie trudny. Kłopot może sprawić jedynie usunięcie rur przechodzących przez strop lub grube ściany. Wtedy najwygodniej rozbić odcinek rury młotkiem i usunąć pozostałe fragmenty. Bez problemu wprowadzimy w ich miejsce nowe rury, gdyż stare żeliwne rury mają większą zewnętrzną średnicę.
Zmiana przebiegu kanalizacji
Jeżeli przy remoncie kanalizacji będziemy zmieniać jej przebieg, a więc będziemy wykonywać nowe przekucia przez ściany i stropy, musimy sprawdzić te miejsca, czy nie przebiegają tam inne instalacje, jak również czy przejście przez strop nie spowoduje przebicia belki nośnej lub zbrojenia. Najłatwiej wykorzystać do tego wykrywacz metali, chociaż nie zawsze będzie on mógł zlokalizować wszystkie przewody czy metalowe rury. W przypadku naszych wątpliwości o naruszenie konstrukcji podczas kucia powinniśmy zwrócić się o radę do konstruktora, który ma uprawnienia wykonawcze. Powinniśmy również wykonać na tyle duży otwór, aby rura, którą będziemy wprowadzać, miała mniej więcej 2-3 centymetry luzu i mogła się swobodnie w nim przesuwać.
Pamiętaj o rozstawienia przyborów sanitarnych
Przy wytyczaniu nowego przebiegu instalacji pracę rozpoczynamy od tymczasowego rozstawienia przyborów sanitarnych, a w szczególności miski ustępowej oraz brodzika. Dzięki temu będziemy mogli wstępnie ustalić lokalizację podłączeń odpływów i sprawdzić, czy nachylenia rur spełniają określone wymagania.