Montaż instalacji kanalizacyjnej wymaga doświadczenia i znajomości zasad projektowania i instalacji.

Instalacja musi być zgodna z lokalnymi przepisami i wymaganiami

  • Przygotowanie projektu. Przed rozpoczęciem prac należy opracować projekt instalacji. Należy wykonać planowanie kanalizacji, określić jej rozmieszczenie, wybrać materiały i określić koszty.

  • Przygotowanie podłoża. Przed rozpoczęciem montażu rury kanalizacyjnej należy wykonać odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaleca się zastosowanie odpowiedniej folii lub papy izolacyjnej, aby zapobiec przenikaniu wody i szkodliwych substancji do podłoża.

  • Montaż rur. Następnie należy wykonać montaż rur kanalizacyjnych. Należy je łączyć za pomocą odpowiednich zaworów, przyłączy i złączek.

  • Montaż urządzeń. Następnie należy zamontować wszystkie urządzenia, w tym zawory, wyłączniki, syfony itp.

  • Sprawdzenie szczelności. Po zakończeniu montażu należy sprawdzić szczelność instalacji, aby upewnić się, że nie ma żadnych wycieków.

  • Wykończenie. Na końcu należy wykonać wykończenie instalacji, w tym ułożenie wszelkich osłon i izolacji.

    1. Przy montażu instalacji kanalizacyjnej powinniśmy pamiętać o kilku warunkach, które musi ona spełniać:

  • spadek poziomych odcinków m.in. 2%,

  • jak najmniejsza liczba załamań rur,

  • kąt załamania 90° powinien być wykonany z dwóch kolan o kącie załamania 45°,

  • w kierunku odpływu można stosować jedynie rury i tej samej lub większej średnicy w porównaniu do wcześniej biegnących.

Po wykonaniu wstępnego przebiegu instalacji demontujemy prowizoryczne połączenia i w kielichach umieszczamy uszczelki. Ostateczny montaż rozpoczynamy od połączenia rur w miejscu, w którym instalacja wewnętrzna łączy się z siecią zewnętrzną. Jeżeli nowa instalacja jest wykonana z tworzywa, a sieć zewnętrzna z rur żeliwnych, to w miejscu łączenia stosujemy specjalny łącznik, który umożliwi połączenie z żeliwnym kielichem.

Przed założeniem jego wnętrze wymaga oczyszczenia

Jeżeli rury wymagają skrócenia, to fazujemy je na obciętym końcu pod kątem 30°. Powierzchnia stożkowa i krawędź powinny być gładkie i równe na całym swoim obwodzie. Następnie wyczyść wnętrze rury, wykonując mycie wodą z detergentem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Po umyciu rury dokładnie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec należy zamontować odpowiednie uszczelki, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapobiec wyciekom.

Ostateczne zakrycie rur

Zakrywanie rur tynkiem lub płytami poprzedzamy wykonaniem kontroli szczelności instalacji kanalizacyjnej, gdyż ewentualne przecieki będzie można wtedy łatwiej zlokalizować i dokonać naprawy. Poza wyciekiem wody brak szczelności w instalacji może być przyczyną wydobywania się nieprzyjemnych zapachów.

Awaria co wtedy należy zrobić?

Jeżeli stwierdzimy awarię na którymś z odcinków, to powinniśmy go rozebrać i zmontować na nowo. Najpierw należy usunąć zanieczyszczenia występujące w instalacji, następnie należy sprawdzić szczelność połączeń, a następnie zamontować nowe elementy instalacji kanalizacyjnej. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do zakrywania rur tynkiem lub płytami. Przed rozpoczęciem tego etapu należy jeszcze raz sprawdzić szczelność instalacji.