Spis treści
Zaletą instalacji cyrkulacyjnej jest wygodna i duży komfort korzystania z ciepłej wody. Nie zawsze jednak jest ona idealnie wykonana i warto ją wtedy usprawnić. O ile wpływa ona na zmniejszenie zużycia wody oraz ograniczenie ilości powstających ścieków, to jednocześnie stałe podgrzewanie w instalacji wody powoduje zwiększenie zużycia energii. Z tego powodu opłaca się zainwestować w urządzenia, które uregulują działanie instalacji.
Zainstaluj zawór automatyczny, który wyłączy instalację cyrkulacyjną po określonym czasie.
Zainstaluj termostaty, które będą automatycznie regulować temperaturę wody w zależności od potrzeb.
Wykorzystaj systemy izolacji, które zmniejszą straty ciepła i pozwolą na szybsze podgrzewanie wody.
Wykorzystaj pompy cyrkulacyjne, które pozwalają na szybsze i bardziej efektywne podgrzewanie wody.
Zainstaluj technologię czujników, które będą monitorować wykorzystanie wody w instalacji.
Wykorzystaj systemy zarządzania energią, które pozwolą na optymalizację zużycia energii przez instalację.
Jednym z najnowszych rozwiązań stosowanych w instalacjach c.w.u. są zawory termostatyczne
Pozwalają one na utrzymywanie minimalnego przepływu cyrkulującej wody, przy której zachowa ona pożądaną przez nas temperaturę. W momencie wzrostu temperatury zawór się przymyka i tym samym ogranicza przepływ temperatury. Odwrotnie działa podczas wystygania wody wtedy zawór otwiera się automatycznie i zwiększa strumień wody. Zmniejszenie zużycia energii nawet o kilkanaście procent następuje również przez zmianę rozdziału wody przez zawory termostatyczne w zależności od aktualnie panujących warunków, czyli od tego, które krany są odkręcone. Dzięki temu rozdział wody jest cały czas optymalny.
Zalety używania zaworów termostatycznych
Kolejną zaletą używania zaworów termostatycznych jest możliwość ustawienia różnej temperatury w poszczególnych obiegach. Praktycznie możemy, więc mieć na przykład cieplejszą wodę w łazience, a chłodniejszą w kuchni. Zakres regulacji wynosi od 40 do 65°C. Można również skorzystać z możliwości, jakie dają pompy cyrkulacyjne. Są one sterowane termostatem, który wyłącza je po osiągnięciu przez wodę w rurach ustawionej temperatury, w przedziale 35 – 65°C. W momencie, gdy temperatura obniży się o kilka stopni termostat ponownie, uruchamia pompę.
Włączanie pompy w zaprogramowanym czasie jest możliwe, jeżeli będzie ona sterowana zegarem
Oznacza to, że instalacja może być włączana wtedy, gdy będzie ona wykorzystywana, natomiast w okresach małej eksploatacji (np. w nocy) jest ona wyłączana. Jest to kolejny sposób na ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie kolejne oszczędności w eksploatacji.