Spis treści
Przydomowa oczyszczalnia to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie na ekologiczną budowę domu. Do wyboru jest kilka rodzajów oczyszczalni, o różnej jakości, ale też i kosztach wykonania.
Oczyszczalnia biologiczna
jest to najpopularniejszy typ oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia biologiczna pozwala na odseparowanie i usunięcie zanieczyszczeń fizycznych i biologicznych. Pozwala to na wykorzystanie ścieków w celach rolniczych i celach rekreacyjnych.
Oczyszczalnia mechaniczna
Jest to rodzaj oczyszczalni, która wykorzystuje złoża ziarna piasku i żwiru do usuwania zanieczyszczeń. Oczyszczalnie mechaniczne są często stosowane w oczyszczalniach ścieków przemysłowych.
Oczyszczalnia chemiczna
Jest to rodzaj oczyszczalni, który wykorzystuje chemikalia do rozkładu zanieczyszczeń. Oczyszczalnie chemiczne są szczególnie przydatne do usuwania zanieczyszczeń zawierających metale ciężkie.
Oczyszczalnia membranowa
Jest to rodzaj oczyszczalni, w której wykorzystuje się membrany do usuwania zanieczyszczeń. Oczyszczalnie membranowe są szczególnie przydatne do usuwania zanieczyszczeń zawierających mikroorganizmy.
Oczyszczalnia osadu czynnego
Jest to rodzaj oczyszczalni, w której osad czynny jest stosowany do usuwania zanieczyszczeń. Jest to dość skuteczny rodzaj oczyszczalni, który może być stosowany do usuwania niebezpiecznych zanieczyszczeń.
Oczyszczalnie roślinne
Nadaje się ona do założenia nawet na działce o niewielkiej powierzchni. Składa się ona z osadnika i zbiornika wypełnionego złożem, który porośnięty jest różnymi roślinami bagiennymi. Ścieki, które dopływają do złoża napowietrzane, są w specjalny sposób. Działanie oczyszczalni wymaga zasilania prądem.
Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym
Jest to rozwiązanie najtańsze i zarazem najpopularniejsze, jednak przy okazji nie zapewnia kontroli nad jakością oczyszczania. Oczyszczalnie te składają się z osadnika i drenaży rozsączającego ścieki do warstwy filtracyjnej. Z tego miejsca przefiltrowane i oczyszczone ścieki spływają do gruntu. Co około 20 lat należy pamiętać o wymianie złoża filtracyjnego. Istnieją ograniczenia w założeniu takiej oczyszczalni drenaż, nie może być w odległości mniejszej niż 1,5 m od wód gruntowych oraz 30 m od ujęcia wody.
Oczyszczalnie z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym
Oczyszczalnie te złożone są z osadnika i zbiornika. W tym drugim w wodzie pływają mikroorganizmy stanowiące osad czynny lub rozwijają się one jako złoże biologiczne w specjalnym wypełnieniu komory. Stosuje się w nich specjalne systemy napowietrzania, które najczęściej zasilane są prądem. Takie oczyszczalnie można, podobnie jak roślinne, zamontować na małych działkach. Ich wadą jest podatność na zmiany składu lub ilości ścieków.