Przy zakupie domu z rynku wtórnego, szczególnie takiego, który ma więcej niż kilka, kilkanaście lat, należy przeprowadzić szczegółową kontrolę poszczególnych elementów, które przez cały okres eksploatacji mogły ulec zniszczeniom. Wnikliwiej ocenie należy poddać instalację wodną i kanalizacyjną, gdyż ewentualna konieczność ich całkowitej wymiany w większości przypadków pochłonie znaczne środki finansowe.

W tym artykule podpowiemy, na jakie elementy instalacji w starych budynkach zwrócić szczególną uwagę.

Warto zwrócić uwagę na instalację wodną

Pamiętajmy, że w przypadku jej wymiany konieczne jest całkowite wykonanie wszystkich prac od fundamentu, aż po same elementy wyposażenia łazienek. Warto sprawdzić, czy w domu są wszystkie elementy i czy przewody i rury nie uległy zniszczeniom.

Należy zwrócić uwagę na instalację kanalizacyjną

Pamiętajmy, że w przypadku jej wymiany konieczne jest wykonanie wszystkich prac od fundamentu, aż po same elementy wyposażenia łazienek. Warto sprawdzić, czy w domu są wszystkie elementy i czy przewody i rury nie uległy zniszczeniom.

Należy zwrócić uwagę, są instalacje grzewcze

Warto sprawdzić, czy w budynku znajduje się odpowiednia ilość grzejników i czy są one odpowiednio zabezpieczone. Warto również sprawdzić, czy instalacje są dobrze zaizolowane i czy wszystkie elementy są w dobrym stanie technicznym.

Instalacje elektryczne, są warte sprawdzenia

Warto sprawdzić, czy w budynku są wszystkie elementy, takie jak gniazdka, przełączniki, oświetlenie itp. i czy są one w dobrym stanie technicznym. Warto również zwrócić uwagę na przewody — czy są one odpowiednio zabezpieczone i czy nie uległy zniszczeniom.

Rury i krany

W starych instalacjach może występować problem ze słabym ciśnieniem wody. Sprawdza się je w odbiorniku wody umiejscowionym najdalej od przyłącza wodociągowego. Niskie ciśnienie może być spowodowane zarośnięciem rur przez kamień kotłowy. Do jego usunięcia może wystarczyć specjalny preparat, jednak niewykluczone, że rury trzeba będzie wymienić. O ewentualnej wymianie kranów decyduje najczęściej inwestor. Bierze się wtedy pod uwagę zarówno ich stan (kamień, uszczelki), jak i względy estetyczne.

Ciepła woda

Instalacja ciepłej wody użytkowej powinna być wyposażona w układ cyrkulacji. Jeżeli go nie ma, powinniśmy sprawdzić, jak długi jest czas oczekiwania na wypływ ciepłej wody w kranie znajdującym się najdalej od podgrzewacza. Aby wynik był najbardziej zgodny ze stanem faktycznym, czynność tę należy przeprowadzić po upłynięciu takiego okresu od ostatniego poboru wody, aby znajdująca się w rurach woda ostygła. Gdyby czas oczekiwania na ciepłą wodę był zbyt długi, trzeba będzie się liczyć albo z wyposażeniem instalacji w cyrkulacje, albo z brakiem komfortu podczas użytkowania ciepłej wody, a tym samym większym zużyciem wody.

Wanny

W starych instalacjach może występować problem z małym ciśnieniem wody i zbyt małymi średnicami podejść. W łazienkach, w których woda doprowadzana jest starą instalacją, należy się liczyć z brakiem możliwości wyposażenia tego pomieszczenia w takie części armatury, jak wanna z hydromasażem czy panele prysznicowe. Jeżeli będziemy chcieli sobie je zamontować niezbędna, może się okazać wymiana co najmniej fragmentów instalacji.

Kanalizacja

O prawidłowym działaniu instalacji kanalizacyjnej można przede wszystkim się przekonać, sprawdzając szybkość odpływu wody z urządzeń sanitarnych. Jeżeli woda spływa wolno, to może się okazać, że rury są zapchane i konieczne będzie mechaniczne lub chemiczne ich udrożnienie. Powodem może być również zbyt mała średnica rur i wtedy jedynym wyjściem będzie ich wymiana.

Stan instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Ogólny stan instalacji wodnej i kanalizacyjnej możemy sprawdzić samodzielnie, kierując się powyższymi wskazówkami. Warto jednak skorzystać z pomocy hydraulika, który „fachowym okiem” oceni i skontroluje instalacje w starym budynku i w razie potrzeby oszacuje, ile może kosztować ich ewentualna modernizacja lub wymiana. Może się okazać, że konieczne będzie wykonanie instalacji od podstaw, albo częściowo. Warto także zadbać o regularne czyszczenie i konserwację instalacji, co uchroni przed jej zużyciem zbyt szybko. Przy okazji należy zwrócić uwagę na to, aby zamontowane elementy były odpowiednie i sprawdzone pod względem jakości.