Spis treści
Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych na odprowadzanie ścieków jest budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Zaletą ich jest nie tylko ich ekologiczna eksploatacja, ale również niewielkie koszty, jakie ponosi się z tytułu jej użytkowania. Oczyszczalnia działa bez problemu przez wiele lat, pozwalając na zaoszczędzenie znacznych kwot na opłatach za wywóz ścieków. Ponadto proces oczyszczania ścieków w przydomowej oczyszczalni jest w pełni naturalny, a więc wytwarzane ścieki są wodą o wysokim stopniu czystości, którą można wykorzystać do celów rekreacyjnych.
Konserwacja przydomowych oczyszczalni ścieków
Konserwacja przydomowych oczyszczalni ścieków jest bardzo ważna dla zachowania jej sprawności i efektywności. Oczyszczalnie ścieków należy regularnie czyścić, wymieniać uszczelki oraz sprawdzać szczelność połączeń. W kolektorze ściekowym należy regularnie usuwać osady i mączkę oraz odpowiednio ustawiać poziom wody.
Sprawdzanie, czy w oczyszczalni nie gromadzą się żadne szkodliwe substancje
Regularnie należy sprawdzać, czy w oczyszczalni nie gromadzą się żadne szkodliwe substancje, takie jak oleje, tłuszcze i chemikalia. Przyczyniają się one do zakłócenia działania oczyszczalni i mogą uszkodzić jej elementy. W razie potrzeby należy je usunąć.
Sprawdzanie stanu filtrów i wymieniać je, jeśli są zużyte
Regularnie należy również sprawdzać stan filtrów i wymieniać je, jeśli są zużyte. Filtry z zanieczyszczeń należy wymieniać co roku lub częściej, jeśli to konieczne. Niezbędne jest również regularne kontrolowanie poziomu bakterii i zanieczyszczeń w oczyszczalni i w razie potrzeby ich wyeliminowanie. Regularna konserwacja pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wydajności i sprawności przydomowej oczyszczalni ścieków, a także zapobiegnie powstawaniu problemów i usterkom.
Urządzenia wchodzące w skład przydomowej oczyszczalni ścieków
W wyniku działania procesów rozkładu tlenowego i beztlenowego większość zanieczyszczeń zostaje usunięta. Reszta osadza się na urządzeniach oczyszczalni i dlatego muszą być one co jakiś czas czyszczone. Nie częściej, niż co 1-3 lata należy opróżniać osadnik gnilny i wtórny z nagromadzonych w nich części stałych. Całą pracę można wykonać własnoręcznie, jednak należy pamiętać, że zebrane w ten sposób osady muszą zostać zutylizowane. Oprócz tej czynności, w przydomowych oczyszczalniach ścieków należy pamiętać o: czyszczeniu lub w razie konieczności wymianie filtrów, przeglądzie dmuchawy powietrza, płukaniu pompy czystą wodą, kontroli składu odpływu oraz poziomu osadu w strefie aktywacyjnej, regulacji natlenienia, a także o uzupełnianiu kultur mikroorganizmów.
Stosowanie odpowiednich biopreparatów
Dzięki nim redukowane jest powstawanie osadu i kożucha w osadniku gnilnym, wspomagają one też procesy oczyszczania. Używa się ich w większości przypadków co tydzień lub dwa. Można również stosować specjalne środki czystości, które wydłużają bezawaryjną eksploatację oczyszczalni. Poddając przydomową oczyszczalnię ścieków konserwacji, należy stosować się do zaleceń producenta. Znajdziemy je z reguły w dołączonej do niej instrukcji, gdzie będą wyszczególnione i dokładnie opisane wszystkie czynności konserwacyjne.