Spis treści
Często już na wiosnę w przydomowych ogródkach pojawia się potrzeba nawadniania roślin na skutek występujących w tym czasie wysokich temperatur połączonych z brakiem opadów przez dłuższy czas. W celu ekonomicznego gospodarowania wodą można zastosować kilka rozwiązań, które podniosą komfort podlewania, a jednocześnie ograniczą zużycie wody.
Woda do podlewania ogrodu
Z reguły do nawadniania ogrodu stosuje się wodę pochodzącą z miejskiej instalacji wodociągowej. Standardowo koszty wody to opłata za nią samą oraz odprowadzanie ścieków. Woda używana do nawadniania nie trafia jednak do kanalizacji, dlatego warto zamontować dodatkowy wodomierz, z którego wskazań będziemy ponosić jedynie opłatę za pobór wody, a nie dodatkowo za odprowadzanie ścieków. Tym sposobem możemy zredukować koszty nawet o połowę.
Do nawadniania ogrodu może być wykorzystywana woda ze studni
Jeśli nie będzie ona wykorzystywana do celów spożywczych, nie musimy martwić się jej uzdatnianiem. Do wyboru mamy studnie wiercone lub abisyńskie. Te pierwsze są bardziej kosztowne, biorąc pod uwagę zarówno wykonanie, jak i eksploatację, jednak jednocześnie zapewnia stały dostęp do wody, który w przypadku studni abisyńskiej może być ograniczony w czasie intensywnego korzystania lub podczas wyjątkowo suchego lata.
Zbieranie wody opadowej
Kolejnym, najtańszym źródłem pozyskania wody do nawadniania ogródka, jest zbieranie wody opadowej za pomocą specjalnie w tym celu wykonanej instalacji, którą będziemy gromadzić wodę w zbiorniku. Z niego wystarczy poprowadzić rury i kran w odpowiednie miejsce, przykładowo na ścianie budynku.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie instalacji nawadniającej
Dzięki niej nie musimy martwić się o podłączanie i odłączanie węża, a także możemy podlewać ogród w taki sposób, który dla roślin będzie najbardziej odpowiedni. Aby jednak tak się stało, należy instalację odpowiednio zaprojektować. Kiedy nie mamy wykonanego planu ogródka i nie wiemy, które miejsca będą potrzebowały nawadniania, możemy rozpocząć pracę od wykonania instalacji w wersji podstawowej, którą w miarę potrzeb będziemy rozbudowywać.
Na instalację nawadniającą składają się 3 elementy:
reduktor ciśnienia,
rury nawadniające,
urządzenia nawadniające.
By jeszcze bardziej zwiększyć komfort, jej użytkowania można zamontować odpowiednie sterowniki i programatory.