Spis treści
Wymiana grzejników wymaga najpierw wymontowania starych grzejników i oczyszczenia ścian, na których są one zamontowane. Następnie należy określić wymiary nowych grzejników i upewnić się, że są one odpowiednie dla pomieszczenia, w którym będą one zainstalowane. Kolejnym krokiem jest zakup nowych grzejników i przygotowanie odpowiednich materiałów do ich montażu, takich jak śruby, nakrętki i uszczelki. Następnie należy zamontować grzejniki do ściany i przykręcić je do ściany.
Czas wymienić grzejniki
Początek jesieni to czas, kiedy temperatura za oknem często odnotowuje spore wahania i zdarzają się pierwsze przymrozki. W czasie rozpoczęcia okresu grzewczego wiele osób zauważa, że zamontowane w mieszkaniu grzejniki nie funkcjonują prawidłowo. Nieraz może to być spowodowane zwykłym zapowietrzeniem, natomiast w skrajnych przypadkach, kiedy próby usprawnienia kaloryferów nie przynoszą rezultatów, konieczna może się stać wymiana grzejników Poznań. Właściciele domów jednorodzinnych z reguły nie mają z tym problemów. Jeśli jednak mieszka się w bloku, to należy skontaktować się z administracją budynku i uzyskać zgodę na wymianę grzejników.
Wczesna jesień to najlepsza pora
Najlepszym okresem na wymianę grzejników jest wczesna jesień, gdy pogoda jest jeszcze ciepła, a nastąpił już pierwszy odpowiedni spadek temperatury, który pozwoli na przetestowanie nowo zamontowanych grzejników. W ten sposób można uniknąć niemiłego zaskoczenia w czasie zimy, gdy wszystko musiałoby zostać zrobione w pośpiechu. Czas wymienić grzejniki, najlepsza pora to wczesna jesień, by móc cieszyć się ciepłem i komfortem podczas zimowych miesięcy.
Przeprowadzenie prac
Wystarczy, że na czas przeprowadzania prac wyłączą i opróżnią z wody całą domową instalację grzewczą, co zwykle w sumie trwa nie więcej, niż kilka godzin, w zależności od tego, ile grzejników wymaga wymiany. Problem mają za to osoby zamieszkujące w blokach wielorodzinnych, w których opróżnienie instalacji wymaga odcięcia od ciepłej wody przynajmniej jednego pionu. Na szczęście od jakiegoś czasu wymiana grzejników Poznań może być realizowana bez konieczności opróżniania całej instalacji. Wystarczy zastosowanie systemu hydronicznego, w którym wymieniany grzejnik jest podłączany do obecnej instalacji przez zastosowanie zaworów zwrotnych. Usługa ta jest oczywiście droższa, niż tradycyjna wymiana grzejników, ale pozwala uniknąć problemów związanych z wyłączaniem instalacji.
Urządzenie zwane zamrażarką do rur
Potrzebne jest jedynie urządzenie zwane popularnie zamrażarką do rur. Nie jest ono tanie, więc czasem problem może stanowić znalezienie fachowca wykonującego wymianę grzejników w sezonie grzewczym, a jeśli już uda się nam ta sztuka, to musimy się liczyć z wydatkiem większym niż kilkanaście złotych. Sama praca trwa nie więcej niż kilkadziesiąt minut, a po założeniu nowego grzejnika nie potrzeba wiele czasu, aby wypełnił się on gorącą wodą z instalacji. W tym czasie w pozostałych pomieszczeniach instalacja cały czas będzie mogła być włączona bez żadnych przerw, dzięki czemu nawet w razie, gdy wymiana grzejników Poznań będzie przeprowadzana w czasie dużych mrozów, mieszkanie zbytnio się nie wychłodzi.