Spis treści
Jeśli planujesz remont w pomieszczeniu, w którym znajdują się grzejniki, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszym sposobem jest zamontowanie zabezpieczenia, które zabezpiecza grzejniki przed uszkodzeniem w czasie remontu. Można to zrobić poprzez zakup specjalnych skrzynek ochronnych lub pokryw ochronnych. Można również zamontować siatkę ochronną, która zapobiegnie uszkodzeniu grzejników. Aby dodatkowo zabezpieczyć grzejniki, można również zamontować specjalne osłony ochronne wokół grzejników. Dodatkowo wszystkie instalacje grzejnikowe powinny być zamknięte za pomocą zaworów lub kluczy, aby zabezpieczyć je przed nieupoważnionym dostępem. Zabezpieczyć grzejniki na czas remontu można również poprzez zamontowanie specjalnego czujnika przeciwwybuchowego, który wyłączy grzejnik, jeśli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie do poziomu, który może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Planowanie remontu
Jeśli w planach mamy remont, którego skala nie wymaga demontażu grzejników, albo usunięcie ich na czas prac jest zbyt kłopotliwe, należy przemyśleć jak zabezpieczyć kaloryfery przed uszkodzeniami. Najprostszym sposobem jest owinięcie grzejnika folią, a w przypadku prac wykończeniowych w pomieszczeniu, gdzie zamontowano nowe grzejniki, niezdejmowanie osłon fabrycznych. Zazwyczaj są to zabezpieczenia foliowo-kartonowe. Osłona aż do końca prac stanowi barierę dla farb i płynów, cementu, kurzu i innych zabrudzeń. Usuwanie zanieczyszczeń, np. za pomocą ostrych narzędzi prowadzić może do powstania rys, będących w przyszłości ogniskami korozji.
Zadbaj o grzejniki
Zewnętrzna warstwa grzejnika szczególnie łatwo ulega uszkodzeniu cementem, gdy dochodzi do prób jego usunięcia. Przy wyborze folii i taśmy ochronnej nie należy kierować się wyłącznie ceną. Najtańsze produkty mogą okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem i ulec uszkodzeniu już przy próbach zabezpieczenia owijanych elementów. Ostre krawędzie, o które folia zaczepi, rozedrą ją, a podczas remontu kurz z łatwością dostanie się pod folię w miejscu perforacji tak przygotowanych osłon. Grubsza, wytrzymała folia ochronna nie zostanie uszkodzona nawet przez spadające niewielkie fragmenty tynku. Bardzo istotna jest też taśma, a raczej postępowanie z nią.
Oklejenie grzejników taśmą skutkować może pozostawieniem śladów
Taśma przymocowana do gorącego metalu przyklei się mocno, a następnie zwulkanizuje i zanieczyści powierzchnię grzejników, dlatego przed rozpoczęciem prac należy odciąć dopływ gorącej wody (albo innego czynnika grzewczego). Co, jednak gdy mimo zastosowania zabezpieczeń, powierzchnia grzejnika zostanie porysowana albo uszkodzona w inny sposób? Wielu producentów farb ma w oferowanym asortymencie farby antykorozyjne, zabezpieczające metal przed korozją.