Spis treści
Woda, zwłaszcza w starych instalacjach wraz z upływem czasu tracić może na jakości. Wizualnie oceniamy ją jako mniej przejrzystą, czasem wręcz mętną, albo o rudawej barwie. Zmieniają się także walory smakowe, pojawia się metaliczny albo gorzkawy posmak, herbata smakuje inaczej, po prostu czujemy, że jakość wody pogorszyła się. W takiej sytuacji zaleca się podjęcie określonych działań. Przede wszystkim warto skontaktować się z dostawcą wody i zgłosić problem. Jeśli to nie pomoże, wówczas trzeba sprawdzić stan techniczny instalacji wodnej i jeśli będzie to konieczne, wymienić uszkodzone elementy. Warto też skorzystać ze specjalistycznych urządzeń do uzdatniania wody, które usuwają zanieczyszczenia i zapewnią zdrową i przyjemną w smaku wodę.
Na wszystkie problemy można znaleźć rozwiązanie
Na początek warto ustalić przyczynę pogorszenia się jakości wody. Być może pod nieobecność właścicieli, w nieużywanej instalacji wodnej osadziły się zanieczyszczenia, które teraz wypłukiwane są przez wodę. Ważne jest też, z jakich materiałów wykonano instalację i skład wody. Czasami znajduje się w niej dużo związków żelaza i manganu. Pierwsze użycie instalacji wodnej powinno być poprzedzone intensywnym płukaniem, by usunąć wszelkie zalegające w rurach zanieczyszczenie. Podobnie postąpić można, gdy miał miejsce zastój wody w rurach, to znaczy, gdy instalacja wodna nie była używana przez długi okres. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do jakości wody warto dostarczyć jej próbkę do stacji sanepidu, gdzie poddana zostanie odpowiednim badaniom, które stwierdzą, bądź wykluczą zanieczyszczenia bakteryjne, chemiczne, metalami ciężkimi.
Zrób badanie na polepszenie wody
Jeśli badanie wykaże nadmiar związków manganu i żelaza filtrami, które obecnie są popularnym rozwiązaniem polepszającym jakość wody. Urządzenia filtracyjne utleniają szkodliwe związki, filtrują ze złożami piaskowymi i katalitycznymi, a potem wypłukują je. To jaki system będzie najlepszy, powinien określić specjalista, ponieważ wybór filtrów uzależniony jest od składu chemicznego wody, parametrów instalacji, dla której jest przeznaczony, rodzaju hydroforu i kilku innych czynników. Zestaw do usuwania żelaza i manganu zazwyczaj zbudowany jest z kolumny z komorą na złoże filtrujące i głowicy sterującej pracą urządzenia. Są one zautomatyzowane i po zaprogramowaniu nie wymagają praktycznie obsługi.
Co zrobić, gdy woda nadal nie jest czysta?
Jeśli mimo zainstalowania woda nadal nie jest czysta, należy sprawdzić, czy odfiltrowana woda nie trafia przypadkiem do urządzenia grzewczego typu bojler. Być może jest ono nie w pełni sprawne, co oznacza, że może mieć uszkodzoną wewnętrzną warstwę ochronną, a woda wchodzi w reakcję z metalem i wytrąca się osad. Przegląd Techniczny pomoże w ocenie stanu urządzenia i w podjęciu decyzji o ewentualnej jego wymianie albo naprawie.