Spis treści
1. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją stosowania środka do udrażniania rur. Należy przestrzegać wszystkich informacji zawartych w instrukcji, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa i środków ostrożności.
2. Środek do udrażniania rur należy używać tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
3. Przed użyciem środka do udrażniania rur należy umyć ręce i założyć rękawice ochronne.
4. Środek do udrażniania rur należy używać zgodnie z instrukcją. Nie należy przekraczać dawek zalecanych przez producenta.
5. Środek do udrażniania rur należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w oddaleniu od źródeł ciepła, wycieków i palnych materiałów.
6. W razie kontaktu ze skórą lub oczami należy natychmiast umyć je dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem.
7. Po użyciu środka do udrażniania rur należy dokładnie umyć ręce i rękawice.
8. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy ponownie użyć środka do udrażniania rur. W takim przypadku należy przestrzegać wszystkich wyżej wymienionych zasad bezpieczeństwa.
W każdym gospodarstwie domowym dojść może do zatkania odpływu
Nie należy wtedy panikować, można spróbować udrożnić odpływ samodzielnie, wykorzystując środki chemiczne do udrażniania rur. Jak w każdym przypadku, gdy mamy do czynienia z substancjami chemicznymi, także tu trzeba zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim umiar. Firmy produkujące takie specyfiki najczęściej gwarantują ich skuteczne działanie i brak szkodliwości dla instalacji.
Czy jednak deklaracje na etykiecie pokrywają się z rzeczywistością?
Bezkrytyczna wiara w zapewnienia producentów środków do udrażniania rur w niektórych przypadkach skończyć się może nieprzyjemnym i kosztownym rozczarowaniem. Należy pamiętać, że w instalacjach starego typu wiele elementów wykonanych jest z żeliwa. Środki chemiczne nie są dedykowane dla takich instalacji, gdyż wchodzą w reakcję z osadami, w efekcie krystalizując je w postaci kamienia osadzonego w rurach i praktycznie niemożliwego do usunięcia. Instalacje kanalizacyjne nowszego typu najczęściej oparte są na technologii wykorzystującej rury PCV.
Różnego rodzaju odporne materiały
Materiał ten odporny jest na działanie chemikaliów zawartych w środkach do udrażniania, pod warunkiem, jeśli nie są ona nadużywane. Jeśli mamy do czynienia z niewielką awarią i zator nie jest zbyt wielki, możemy okazjonalnie zastosować preparat chemiczny, ale jeśli do zapchania odpływu dochodzi cyklicznie, stan ten powtarza się, lepiej usunąć złogi zanieczyszczeń mechanicznie, za pomocą specjalnych urządzeń. Prawidłowy przepływ wody w rurach i tym samym sprawne odprowadzania nieczystości lepiej zapewniać stosując środki naturalne, nieoparte na żrącej chemii. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia rur, ale też zmniejszymy szkodliwy wpływ chemii na środowisko naturalne.