Spis treści
System rur, koryt i kolektorów, który służy do odprowadzania ścieków sanitarnych, deszczowych lub też obu ich jednocześnie nazywany jest kanalizacją. Dzieli się ona na kanalizację wewnętrzną i zewnętrzną. Wykonanie połączenia z kanalizacji wewnątrz budynku do zewnętrznego przyłącza wodociągowego jest obowiązkiem właściciela wodociągu. Podstawą do skorzystania z przyłącza wodociągowego jest decyzja o warunkach zabudowy, gdzie powinno znaleźć się ustalenie, że budynek ma być podłączony do sieci wodociągowej. Zewnętrzna kanalizacja wymaga odpowiedniego projektu, który określa jej przebieg i sposób łączenia się z istniejącą siecią kanalizacyjną. Wykonuje się ją głównie z tworzyw sztucznych lub metalowych, które są odporne na ewentualne działanie wilgoci i ścieków. Materiały te są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na dopasowanie ich do wymagań wielu różnych projektów.
Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna
Najczęściej instalacja kanalizacyjna projektowana jest jako grawitacyjna, czyli odpływ ścieków odbywa się pod ich własnym ciężarem. Do wykonania montażu instalacji kanalizacyjnej najlepiej zatrudnić hydraulika, gdyż nawet drobne błędy w wykonaniu mogą być przyczyną niewłaściwego działania całego systemu. Staranne wykonanie jest najważniejszym czynnikiem poprawnego działania, ale wpływ na to mają również zastosowane materiały. Do wyboru mamy rury: plastikowe, metalowe, a także ceramiczne. Wykonując instalację kanalizacyjną w domu, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich złączek, zapobiegających powstawaniu zaparć i ułatwiających w razie potrzeby jej naprawę.
Czynniki wpływające na jakość systemów kanalizacyjnych
Jednym z głównych czynników wpływających na jakość systemu kanalizacyjnego jest spadek rur. Jako wartość minimalną przyjmuje się 2-3%, mniejszy spadek może powodować znaczne odkładanie osadu, co w rezultacie doprowadzi do zapchania rur. Nie jest zalecany również spadek większy niż 15%. Ułożenie rur kanalizacyjnych należy tak planować, aby uniknąć zbędnych spadków i zmian kierunku.
Staranne wykonanie połączenia
Szczelność instalacji zależy w głównej mierze od starannego wykonania połączeń pomiędzy rurami. Dobry hydraulik jest świadomy tego, że przy dużej liczbie złączek działa większy opór na przepływające ścieki, więc z czasem drożność ulegnie pogorszeniu w wyniku gromadzenia się zanieczyszczeń. Z tego powodu liczba złączek powinna być ograniczona do minimum. Połączenia powinny być starannie uszczelnione i sprawdzone przed i po wykonaniu instalacji. Wykorzystanie odpowiednich materiałów uszczelniających, takich jak taśma teflonowa lub uszczelki, przyczynia się również do osiągnięcia dobrej szczelności instalacji.
Odpowiednią wentylacją instalacji
Istotnym elementem kanalizacji wewnętrznej jest również odpowiednia wentylacja instalacji. Często stosuje się do tego zaworu napowietrzające, które można umieszczać wewnątrz budynku, jednak jeżeli w trakcie eksploatacji utracą one szczelność to do pomieszczeń, zaczną napływać wyziewy z kanalizacji. Najlepszym wyjściem jest wyprowadzenie pionu ponad dach i zabezpieczenie rury przed opadami atmosferycznymi, ptakami i gryzoniami. Do tego celu zazwyczaj stosuje się rury wentylacyjne z osłonami.
Odpowiedni spadek rur — podstawowa czynność
Dobrze wykonana instalacja kanalizacyjna powinna cechować się odpowiednim spadkiem rur, muszą mieć one odpowiednio dobrane średnice oraz w najwyższym punkcie powinno znajdować się urządzenie doprowadzające powietrze i wyrównujące ciśnienie w instalacji do ciśnienia atmosferycznego. Błędy w instalacji kanalizacyjnej będą prowadzić do niedrożności, zapchania i zatorów. Często błędy te są spowodowane nieprawidłowym wykonaniem połączeń, niewystarczającym spadkiem rur, złym wyborem średnic, złym montażem urządzeń oraz niewłaściwym projektowaniem systemu.