Mechaniczne usuwanie zatorów kanalizacyjnych
W każdym domu pojawia się problem z zapchanymi rurami od instalacji kanalizacyjnej. Spotyka się go najczęściej w kuchni, gdzie do zlewu trafiają m.in. resztki jedzenia, ale dotyka on również kanalizację w łazience. Ważne jest, aby na bieżącą kontrolować stan odpływów i w razie zauważenia, że woda zaczyna wolniej spływać, niezwłocznie powiadomić hydraulika, aby udrożnił odpływy.
Nasza firma zajmuje się udrożnianiem odpływów z kratek podłogowych, zlewów, umywalek i innych urządzeń sanitarnych, a także rur, w których pojawiły się zatory z różnego rodzaju substancji. Stosujemy przede wszystkim metody mechaniczne, które są skuteczne i nie powodują niszczenia instalacji bez względu na materiał, z którego są wykonane rury. Wykonujemy również profilaktyczne czyszczenie kanalizacji, co jest zalecane w celu utrzymania drożności całej instalacji.
Najtrudniejsze do usunięcia są zatory pojawiające się w kuchni, gdyż najczęstszą przyczyną niedrożności jest z reguły tłuszcz, który odkłada się po wewnętrznej stronie rur. Problem ten występuje przede wszystkim w instalacjach, w których został zastosowany zbyt mały spadek rur na dłuższych odcinkach. Ważna jest w takich sytuacjach profilaktyka poprzez na przykład stosowanie chemicznych środków do udrożniania rur bądź okresowe zlecanie czyszczenia kanalizacji, nawet jeśli nie widzimy gwałtownego pogorszenia się odpływu wody. W kwestii korzystania ze środków udrożniających rury należy jednak być ostrożnym – należy je stosować wyłącznie profilaktycznie, a nie jako sposób do udrożnienia już zapchanej rury, gdyż w takim przypadku może się to zakończyć tym, że środek skamienieje wewnątrz rury i powstanie dodatkowy zator, który w najlepszym przypadku będzie można usunąć korzystając z maszyny ciśnieniowej. W trudniejszych przypadkach może czekać nas skuwanie płytek i wymiana całego odcinka rury, który ulegnie zapchaniu.
Ryzyko wystąpienia zatorów w kanalizacji występuje również w łazience. W tym przypadku najczęstszą przyczyną zapychania się rur są włosy. Objawem gorszego odpływu jest bulgotanie w rurach podczas spuszczania wody. W większości przypadków taki zator uda się bez problemu usunąć korzystając ze spirali, czyli specjalnej sprężyny z ostrą końcówką i zakończonej korbą. Szczególnie przydatna jest ona w przypadkach, gdy zator powstał na dalszym odcinku rury.
Najłatwiej usunąć zator powstający w sedesie. W zależności od miejsca, w którym pojawił się zator można użyć przepychaczki bądź odkręcić śruby mocujące sedes do podłogi i usunąć zalegającą przeszkodę. W przypadku zatorów występujących w tym urządzeniu sanitarnym nie należy stosować sprężyn, gdyż bardzo łatwo można uszkodzić sedes.
Czyszczenie kanalizacji można wykonać samodzielnie, jeśli tylko posiada się do tego odpowiednie urządzenia, jednak zawsze warto czynność tę powierzyć hydraulikowi. Przy okazji udrożniania rur będzie mógł on sprawdzić stan instalacji i w ten sposób szybciej będziemy mogli wykryć ewentualne zagrożenia, które w przyszłości mogłyby być przyczyną poważniejszych awarii.