Spis treści
W szczególnie deszczowe lata właściciele działek narzekają na nadmiar wody, który powoduje podtapianie terenu i budynków oraz konieczność brodzenia w wodzie. Szczególnie jest to widoczne na działkach, gdzie występują duże powierzchnie zabudowane i utwardzone. Na szczęście istnieje kilka możliwości zagospodarowania deszczówki, ale odpowiedni dobiera się pod panujące na działce warunki: powierzchnia, rodzaj gruntu, wyposażenie terenu, jak również uregulowania prawne.
Opadowa woda musi być odpowiednio odprowadzana z dachu
Woda opadowa z powierzchni dachów, tarasów i balkonów musi być zbierana w rynny, a następnie odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub sanitarnej (w tym przypadku potrzebna jest zgoda zarządcy sieci i wiąże się to z dodatkowymi opłatami) lub zagospodarowywana na działce. Teren działki powinien być tak ukształtowany, aby woda opadowa nie gromadziła się wokół budynku. Powinniśmy również założyć odpowiednią izolację, która będzie chronić podstawy ścian i fundamenty.
Co, gdy nie mamy możliwości odprowadzenia wody opałowej do kanalizacji?
Jeżeli nie mamy możliwości odprowadzania wody opadowej do kanalizacji, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby była w odpowiedni sposób odprowadzana do gruntu. Do głębszych warstw ziemi może być ona odprowadzana z użyciem studni chłonnych wypełniona, jest materiałem przepuszczalnym. Jednak deszczówka może być przez nas również wykorzystana. Dość popularnym rozwiązaniem jest magazynowanie jej w stawach lub oczkach wodnych, a później wykorzystywanie jej np. do podlewania trawnika czy ogródka. Woda z takich sztucznych zbiorników będzie odparowywała naturalnie, jednak powinien być zapewniony odpowiedni zapas wolnej przestrzeni na wypadek wystąpienia szczególnie intensywnych opadów lub roztopów.
Deszczówka może być również wykorzystana przez nas w domu
Gromadzi się ją wtedy w szczelnych zbiornikach zakopanych w gruncie lub ustawionych w piwnicy. Służyć ona może wtedy do podlewania działki, mycia samochodu, a w samym domu do prania (jeśli nie jest zbyt zanieczyszczona) czy też spłukiwania WC. Oczywiście nie nadaje się ona do picia, na jej zanieczyszczenie wpływa nie tylko stan czystości powietrza w danym rejonie, ale również materiał, jakim jest pokryty dach i jego kąt spadku. Do wykorzystania wody deszczowej zgromadzonej w zbiorniku potrzebna jest odpowiednia instalacja, niezależna od istniejącej instalacji wodociągowej. Przed zbiornikiem powinien być zamontowany filtr, on usunie większe zanieczyszczenia. Za pomocą pomp można wodę dalej dostarczać w docelowe miejsca na poszczególnych kondygnacjach budynku. Dobór odpowiedniej pompy powinien zależeć od potrzeb oraz przewidywalnego poboru wody.
Do nas należy decyzja o tym, ile i w jaki sposób magazynować wodę
Oczywiście dobrze jest również się doradzić w tym zakresie instalatora, który dokładnie określi potrzebną pojemność zbiornika, rodzaj pomp oraz pozostałe elementy instalacji. Dzięki temu, że deszczówkę będziemy wykorzystywać w naszym gospodarstwie domowym, zaoszczędzimy zarówno na wodzie dostarczanej wodociągami, jak i na odprowadzaniu ścieków do kanalizacji.