Spis treści
Z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych jest podłączanych do sieci kanalizacyjnej. Wciąż jednak istnieją zabudowania, gdzie założenie przyłącza jest niemożliwe lub też zbyt kosztowne. W takiej sytuacji wyjściem dla gospodarstw położonych na terenach nieskanalizowanych jest odprowadzanie ścieków do przydomowego szamba. Coraz rzadziej spotyka się szamba wybetonowane, z kolei popularne stają się szamba plastikowe, które posiadają wiele zalet w stosunku do tych pierwszych.
Plastikowe szamba są:
Szczelne
Szamba wykonane są z materiału, który uniemożliwia, przedostanie się ścieków do gruntu i wód gruntowych, co byłoby szczególnie niebezpieczne w gospodarstwach, gdzie wodę pozyskuje się z przydomowej studni. Decydując się na plastikowe szambo niepotrzebne, jest dodatkowe uszczelnianie go w miejscu montażu.
Lekkie
Materiał używany do produkcji to polietylen o wysokiej gęstości oraz żywica poliestrowa zbrojone włókna szklane. W porównaniu z betonowymi zbiornikami te charakteryzują się niedużym ciężarem ? w zależności od pojemności już od 60 kg. Dzięki temu łatwo je transportować, przenosić i montować.
Odporne i trwałe
Plastikowe szamba są odporne na korozję chemiczną, co wpływa na ich trwałość i możliwość długoletniej eksploatacji. Nawet gdy do naszego domu zostanie doprowadzona kanalizacja, nie będzie konieczności wyrzucania zbiornika. Można je m.in. odstąpić innej osobie, oddać na recykling, ale również wykorzystać na działce np. do zbierania deszczówki czy też jako osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.
Delikatne
Mała wytrzymałość na duże obciążenie to główna wada tych zbiorników. Do każdego urządzenia jest podawana maksymalna warstwa gruntu, jaką można je przykryć. Oczywiście należy uwzględnić również to, czy w miejscu zamontowania zbiornika będzie np. miejsce do parkowania samochodu. W przypadku wątpliwości zawsze warto zakupić zbiornik o większej wytrzymałości.
Montaż zbiornika
Plastikowe szamba są łatwe w montażu, dzięki czemu możemy tę pracę wykonać samodzielnie. Powinna nam w tym pomóc instrukcja montażu dołączana do szamba. Niekiedy niezbędne będzie zakotwienie zbiornika, jeśli na terenie naszej działki jest wysoki poziom wód gruntowych. W tym celu możemy zbiornik zakryć płytą betonową, zamocować kotwami lub taśmami, lub też wykonać obciążenie betonowe. Przed zasypaniem zbiornika ziemią musimy też pamiętać o napełnieniu go wodą, aby nie uległ uszkodzeniu.