Spis treści
Po położeniu płytek, gdy stwierdzimy, że już całkowicie przymocowały się do podłoża, nadchodzi czas na fugowanie. Mamy do wyboru kilka rodzajów fug, więc poniższe rady powinny pomóc w decyzji, które z nich będą najbardziej odpowiadały do naszej podłogi.
Czym takim, są zaprawy cementowe
Stosuje się je najczęściej do niewielkich płytek ceramicznych i kamiennych położonych na podłożach, które nie ulegają odkształceniu wewnątrz pomieszczeń, czyli głównie na ścianach. Dostępne są w różnych kolorach. Należy pamiętać, aby nie narażać ich na częste działanie środków czyszczących, a także silnego strumienia wody.
Zaprawy cementowe uelastycznione
Mają one bardziej uniwersalne zastosowanie niż poprzednie, dzięki czemu można ich używać do cienkich, jak i grubych szczelin, do płytek ceramicznych i kamiennych, wewnątrz i na zewnątrz domu. Dobre są również do fugowania płytek położonych na podłożach ulegających odkształcaniu, takich jak płyty wiórowe i gipsowo ? kartonowe, podłogi ogrzewane, tarasy czy balkony. Również tutaj mamy do wyboru różne kolory.
Zaprawy cementowo epoksydowe
Znajdują zastosowanie w przypadku fugowania nieporowatych płytek ceramicznych, które narażone są na ciężkie warunki eksploatacji, takich jak zawilgocenie, więc można je używać w pobliżu prysznica, a także w wiatrołapie czy garażu. Są bardzo odporne na ścieranie.
Zaprawy epoksydowe
Charakteryzują się szczelnością i porowatością, co wpływa na ich odporność w warunkach stałego zawilgocenia i działania środków chemicznych. Dzięki temu są wykorzystywane na basenach, ale również w kuchni, gdyż łatwo je utrzymać w czystości.
Masy elastyczne
Używane są najczęściej do fugowania płytek znajdujących się w narożach ścian, na połączeniach ścian z posadzką, a także do miejsc, które dzielą powierzchnie tarasów i balkonów. Z racji, że niektóre z dostępnych na rynku mas elastycznych łatwo dopasować kolorystycznie do innych zapraw, mogą być one układane razem na jednej ścianie czy posadzce.