Spis treści
Mimo iż przy kładzeniu posadzki główny nacisk kładziemy na wybór odpowiednich płytek, nie można zapominać, że istotne jest również dobre dobranie fug, aby zapobiec m.in. ich spękaniu.
Dobór fugi ma ogromne znaczenie
Fugi powinny być wybierane według właściwości podobnych do kleju. Jeśli używamy klejów trwale elastycznych to dobranie tańszej, sztywnej fugi może skutkować jej spękaniem, przede wszystkim na tarasach, schodach zewnętrznych i na ogrzewaniu podłogowym. Narazić na spękania możemy się również wtedy, gdy zastosujemy spoiny mineralne w miejscach połączenia ścian z wyposażeniem pomieszczeń (takiej jak wanna, umywalka) czy w narożnikach pomieszczeń. W pierwszym przypadku powinniśmy zastosować spoinę trwale elastyczną jak np. silikon, w pozostałych – listwy do glazury.
Szerokość spoin dobieramy pod względem panującej w pomieszczeniu temperatury i wilgotności
Im większe wahania, tym ich szerokość powinna być większa. Istotne są również względy estetyczne? Do większych płytek stosujemy szerszą spoinę. Właściwe dobranie szerokości zmniejszy ryzyko wystąpienia odspajania lub wyłamywania się płytek przy ich krawędziach.
Popełniane błędy podczas fugowania
Często popełnianym błędem jest zbyt wczesne rozpoczęcie fugowania. Robimy to dopiero po stwardnieniu zaprawy i usunięciu krzyżyków dystansowych, aby zapobiec przesuwaniu się płytek i w efekcie pękania zaprawy. Zbyt szybkie fugowanie opóźni schnięcie zaprawy.
Złe mieszana fuga
Powinniśmy również zwrócić uwagę, aby wykonawcy nie dodawali do zaprawy do fugowania piasku. Stosowane jest to z oszczędności, jednak pogarsza to parametry techniczne spoiny, a w trakcie fugowania płytki mogą się porysować.
Nie przesadzaj z ilością wody
Przez pierwsze tygodnie czyścimy fugi jedynie czystą wodą oraz utrzymujemy lekko wilgotną przez pierwsze kilka dni, aby lepiej związała i nie przebarwiała się. Nie przesadzamy jednak z ilością wody, gdyż jej nadmiar może spowodować wymycie świeżej fugi.