Spis treści
Rurki instalacji wodnej to utrapienie wielu łazienek. Nie zawsze udaje się podłączyć wannę, brodzik czy umywalkę wprost od pionu. Zresztą sam pion wodny i kanalizacyjny bywa problemem natury estetycznej. Co zrobić, aby zachować do rurek łatwy dostęp na wypadek awarii, a jednocześnie wygląd łazienki był estetyczny. Jedną z metod jest zabudową glazurą. Wpuszczenie w ściany rurek jest pracochłonne, położenie instalacji natynkowej nie wygląda najlepiej.
Najlepszym rozwiązaniem jest zabudowa rurek glazurą
Pozwala to zachować estetyczny wygląd łazienki, a jednocześnie łatwy dostęp do rurek w razie potrzeby, gdyż do ich naprawy wystarczy tylko odkręcić i wyjąć glazurę. Zabudowa rurek instalacji wodnej glazurą jest łatwa i szybka, a zarazem trwała i estetyczna.
Złotym środkiem wydaje się zabudowa rurek półkami i ozdobnymi gzymsami z glazury
Minimalizacji instalacji sprzyja prowadzenie rurek wodnych przy ziemi, wówczas można z łatwością zabudować rurki nieco szerszym cokołem. Są to rozwiązania tanie i wygodne. W łatwy sposób robiąc rusztowanie z płyt karton-gipsowych, lub z płyty budowlanej. To łatwy i efektowny sposób na przykrycie instalacji czy to wokół wanny, czy umywalki. Prócz obudowy można również zastosować dekory, które wskażą drogę prowadzenia płytek i umożliwią nie tylko zlokalizowanie awarii, ale i szybką wymianę rurek bez uszkodzeń w glazurze na dużej powierzchni.
Czy ma sens zabudowa rurek instalacji wodnej?
Tak, ale jest to dość drogie i czasochłonne rozwiązanie. Można to zrobić, jeśli chcesz mieć lepszy wygląd łazienki lub innego pomieszczenia, ale należy pamiętać, że czasami lepiej jest pozostawić instalację wodną w jej naturalnym stanie i wybrać inny sposób na zmianę wyglądu. Zabudowa rurek instalacji wodnej jest czasami używana w celu zmniejszenia ilości hałasu wytwarzanego przez instalację wodną.