Spis treści
Zapchany zlew to zmora każdej gospodyni domowej. Do zlewu wylewamy wszelkie ścieki gospodarcze takie jak woda po myciu naczyń czy podłogi, odcedzamy nad nim makaron czy ryż, a przede wszystkim myjemy w nim naczynia, na których siłą rzeczy gromadzi się sporo resztek pokarmowych. Rury odprowadzające ścieki ze zlewozmywaka są stosunkowo wąskie, dlatego też ich zapychanie się odpadami stanowi spory problem.
Sita do odpływu idealnie się nadają
W wielu gospodarstwach stosuje się sitka do odpływu, jednak gromadzące się w nich resztki szybko zatykają sitko i utrudniają swobodne korzystanie ze zlewu. Nie jest też łatwo pedantycznie utrzymywać czystość i dbać o to, by do zlewu nie dostawały się żadne grubsze cząstki – to niepraktyczne. Z kolei nadmierne gromadzenie się takich odpadów w rurach powoduje zatkanie ujścia zlewu i konieczność rozkręcania kolanka w zlewie celem mechanicznego opróżnienia rur z resztek. Aby uniknąć sytuacji, to warto zainwestować w specjalny drenaż zlewu, który wyposażony jest w filtry.
Różnego rodzaju sita i filtru w drenażu
Drenaże są zwykle wyposażone w różnego rodzaju sitka i filtry, które pozwalają na swobodny odpływ wody, jednocześnie blokując przedostawanie się do rur większych cząstek. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z zatykaniem rur i przedłużyć żywotność instalacji sanitarnej.
Wybór drenażu pasującego idealnie jest bardzo ważne
Kolejną ważną kwestią jest wybór drenażu pasującego do wymiarów i kształtu zlewozmywaka. Najlepiej jest wybrać drenaż o takich samych wymiarach co zlewozmywak, aby uniknąć problemów z jego montażem. Zastosowanie drenażu zlewu z filtrami może znacznie ułatwić codzienne sprzątanie i zapobiec problemom związanym z zatykaniem rur. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być montaż młynka do odpadów montowanego pod zlewem.
Koszty zakupu są różne i mogą sięgać kilkuset złotych
Koszt zakupu takiego młynka to kilkaset złotych, jednak ich montaż jest bardzo prosty, użytkowanie nie sprawia problemów. Młynek montuje się tuż przy ujściu zlewu na długości rury odpływowej. Zasada jego działania jest prosta – silnik elektryczny wprowadza w ruch specjalne ostrza wewnątrz młynka, które mają za zadanie rozdrabniać wszelkie odpady na cząstki mniejsze niż 2 mm, które następnie wraz ze spłukiwaną wodą odprowadzane są do kanalizacji. Z urządzeń tych korzysta już wielu ludzi na całym świecie i rzeczywiście montaż takiego młynka wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy zapomnieć o monotonnym wyjmowaniu i czyszczeniu sitka z resztek, czy o okresowym rozkręcaniu kolanek i wydłubywaniu resztek z rur. Możemy też przestać się martwić o ręczne wyjmowanie ze zlewu grubszych resztek podczas mycia naczyń.
Koszt inwestycji to jednak kilkaset złotych, zatem należy ją dobrze przemyśleć
W skali wielu lat bezproblemowego użytkowania nie jest to wielki wydatek, jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę, że zapchany zlew dotyczy nas raz na 4-5 lat, i jest to usterka, którą łatwo można usunąć czy to samodzielnie czy za niewielkie pieniądze wzywając hydraulika, może się okazać, że rozdrabnianie resztek za pomocą urządzenia zwróci nam się dopiero za… kilkadziesiąt lat. Niemniej jednak warto wiedzieć, że takie urządzenia są już powszechnie dostępne na rynku.