Spis treści
Dzięki instalacji wodno-kanalizacyjnej w naszym domu, możemy cieszyć się każdego dnia ciepłą i zimną wodą płynącą wprost z kranu. Co więcej, skład biologiczny tej wody jest na tyle dobry, że można ją dziś pić praktycznie bez przegotowania. Jednak naturalna woda zawiera w sobie mikroelementy takie jak związki magnezu i wapnia, które wytrącają się w postaci osadu. Jest to proces naturalny i nieunikniony, bez względu na to, z jakich tworzyw mamy wykonane rury instalacji wodnej. Producenci tych najlepszych i najbardziej nowoczesnych dają nawet 50 lat gwarancji na swoje wyroby, jednakże nie zawsze mamy możliwość dokonania kosztownej wymiany całej hydrauliki tylko po to, by móc zamontować rury z nowoczesnych tworzyw, które zminimalizują – ale nie zniwelują całkowicie – osadzanie się kamienia w rurach.
Problemy z kamieniem w rurach i kranie
Problem ten można teoretycznie obejść, pozbywając się z wody w kranie związków, które powodują wytrącanie się kamienia. Jednakże proces zmiękczania wody jest bardzo kosztowny i nie do końca korzystny dla nas. Owszem, w takiej wodzie dużo lepiej będzie się prało, co zminimalizuje koszty chemii gospodarczej, jaką używamy. Będzie ona technicznie rzecz, biorąc czysta, ale co za tym idzie – pozbawiona mikroelementów, które nadają jej smak i wartość biologiczną. Do tego proces zmiękczania wody zwiększa zawartość sodu w wodzie, co nie jest zbyt korzystne dla zdrowia. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie okresowe czyszczenie rur przez hydraulika. Rury pełne osadu powodują systematyczne zmniejszanie ciśnienia w kranie, przez co zwyczajnie niewygodnie się korzysta z instalacji wodnej. Na szczęście dziś, aby zminimalizować lub nawet całkiem usunąć problem zalegania kamienia w rurach, nie potrzebujemy ani zmiękczać wody, ani wymieniać całej instalacji.
Hydraulik z miasta Poznań
Dobry hydraulik Poznań doradzi nam, jaką metodę zastosować w przypadku naszych rur, zatem nieoceniona będzie konsultacja ze specjalistą. Najbardziej nowoczesne metody nie tyle usuwają związki wapnia, ile zmieniają ich konformację i strukturę przestrzenną, przez co tworzy się nieco inny rodzaj osadu, mniej skłonny do osiadania wewnątrz rur, a woda nie jest przy tym pozbawiona cennych wartości odżywczych.
Problemy przez twardą wodę
Twarda woda jest nie tylko przyczyną kamienia w rurach, ale również utrudnionego prania czy mycia. Dodatkowo mycie włosów czy skóry w twardej wodzie pozbawia jej blasku i witalności. Warto więc zrobić wszystko, by woda była możliwie jak najbardziej miękka, a jednocześnie niepozbawiona cennych składników odżywczych, które w większości czerpiemy właśnie z wody pitnej, która znajduje się w naszych kranach, i z której przygotowujemy gorące napoje oraz posiłki.
Twardość wody ma znaczenie na funkcjonowanie sprzętu AGD
Twarda woda może również powodować osadzanie się kamienia w urządzeniach AGD i na powierzchniach łazienkowych. Osadzanie się twardej wody na powierzchniach i elementach urządzeń AGD może prowadzić do uszkodzeń, a także do skracania ich żywotności. Twarda woda może również przyczynić się do zablokowania systemu rur i zatykania, szczególnie w przypadku rur odprowadzających wodę w kuchni i łazience.