Spis treści
Odpowietrzanie grzejnika to coś, co powinieneś robić co roku. Dzięki temu grzejniki nagrzewają się szybciej i lepiej. To oszczędza energię na dłuższą metę. Zapobiegasz również tykaniu instalacji centralnego ogrzewania lub wydawaniu innych dziwnych dźwięków, ponieważ pęcherzyki powietrza przebijają się przez rury. Odpowietrzenie rur i grzejników nie jest trudne. W zasadzie nie potrzebujesz do tego profesjonalisty.
Jeśli wykonasz poniższe kroki, wszystko powinno być w porządku
Krok 1: Otwórz wszystkie grzejniki
Najpierw całkowicie włącz wszystkie grzejniki i upewnij się, że kocioł jest włączony. W ten sposób podgrzewana jest woda i powietrze w rurach i kaloryferach.
Krok 2: Wyłącz instalację
Następnie obniżyć termostat do najniższego ustawienia i wyłączyć ogrzewanie wyjmując wtyczkę z gniazdka. Po wyłączeniu instalacji woda, a tym samym powietrze, nie są już pompowane w instalacji.
Krok 3: Otwórz zawór odpowietrzający
Teraz otwórz zawór upustowy na każdym grzejniku, aż zacznie wypływać woda. Jeśli zauważysz, że w kaloryferach jest dużo powietrza, po odpowietrzeniu będziesz musiał zwiększyć ciśnienie w układzie.
Krok 4: Dodaj wodę do systemu grzewczego
Gdzieś na bojlerze jest kran, za pomocą którego można dolać wody do systemu, powodując ponowne podniesienie ciśnienia. W każdym razie dobrze przyjrzyj się manometrowi kotła. Ten manometr wskazuje maksymalny poziom ciśnienia. Nie przekraczaj tego! W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że gdzieś dojdzie do wycieku z powodu zbyt wysokiego ciśnienia.
Nabierz nawyku regularnego odpowietrzania kaloryferów
Pęcherzyki powietrza i osady mogą zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu systemu grzewczego. Nie tylko ważne, ale także bardzo proste!
Błoto w kaloryferze?
Możesz nie być zaskoczony pęcherzykami powietrza w systemie grzewczym. Ale czy wiesz, że „zabłocony” osad może również powodować niedrożność rur? Tak to właśnie działa, że woda grzewcza krąży w obiegu zamkniętym i powoduje utlenianie metalu w rurach. Podczas tego obiegu woda zabiera ze sobą te uwolnione tlenki metalu. Powstały osad przypomina nieco błoto: brązowawy kolor, zwarta struktura i nieprzyjemny zapach.
Jak usunąć „osady” z mojego systemu grzewczego?
Czy w twoim systemie grzewczym jest dużo tego osadu? I czy nie da się tego pozbyć wspomnianą metodą? To użyj specjalnego produktu, aby dokładnie wyczyścić rury i zatrzymać utlenianie. Rozpocznij opróżnianie systemu grzewczego, wykonując krok po kroku powyższą prostą metodę odpowietrzania. Tym razem wprowadzasz konkretny produkt do systemu przez zawór napełniający. Pozostaw na 15 minut, aby produkt mógł się dobrze rozprowadzić w całej instalacji. Opróżnij system grzewczy po raz ostatni, aby usunąć produkt z systemu grzewczego i dokładnie wypłucz system.
Kiedy najlepiej odpowietrzyć grzejniki?
Centralne ogrzewanie jest podatne na rdzę. Jednak to tworzenie się rdzy można zminimalizować. Dlatego odpowietrzaj grzejniki przynajmniej raz w roku. Dzięki temu grzejniki efektywnie się nagrzewają, a rury grzewcze nie utleniają się. Natomiast ogrzewanie gazowe należy sprawdzać co dwa lata, ogrzewanie na olej lub olej opałowy nawet raz w roku. Pamiętaj, aby zaplanować na to czas, jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie nie będzie interweniować w przypadku szkód pożarowych.
Grzejniki wydają niezwykłe dźwięki
Jeśli słyszysz wodę płynącą w kaloryferach lub hałasują, zwykle oznacza to, że w obwodzie jest powietrze. Możesz rozwiązać ten problem, odpowietrzając wszystkie grzejniki, a następnie ponownie zwiększając ciśnienie w obwodzie. Brzęczenie lub śpiew w kaloryferach zwykle oznacza, że pompa obiegowa pracuje zbyt szybko. Możesz regulować prędkość, z jaką przepycha wodę przez rury. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą – instalator Poznań. Natomiast jeśli słyszysz skrzypienie podczas ogrzewania lub chłodzenia grzejników i rur, to dlatego, że nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby rury rozszerzały się pod wpływem temperatury wody. Może to stanowić problem zwłaszcza tam, gdzie rury przechodzą przez podłogę. Zwiększenie szczeliny wokół rury rozwiąże problem. Jeśli podgrzewacz wody wydaje dźwięki, oznacza to poważny problem z samym podgrzewaczem wody. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Niektóre grzejniki są zimniejsze niż inne
Grzejniki znajdujące się najbliżej kotła będą się nagrzewać szybciej, a także będą gorętsze niż te, które są dalej. Można temu zaradzić, nie otwierając pokrętła na grzejniku zbyt blisko kotła. W efekcie wolniej się nagrzewa, a ciepłej wody jest jeszcze wystarczająco dużo, aby ogrzać dalsze grzejniki. Jeśli grzejnik na najwyższym piętrze pozostaje całkowicie zimny, jest to prawdopodobnie spowodowane zbyt małą ilością wody w systemie grzewczym. Najpierw spróbuj odpowietrzyć tę chłodnicę i ponownie zwiększyć ciśnienie wody przed odłączeniem chłodnicy. A w przypadku, jeśli górna część grzejnika jest zimna, a spód ciepły, w grzejniku znajduje się duża ilość powietrza. Otwórz zawór odpowietrzający, aż zacznie wypływać woda. Uwaga! Ta woda może być gorąca. Następnie sprawdź, czy nie trzeba ponownie zwiększać ciśnienia w systemie. A jeśli spód chłodnicy pozostaje zimny, może to być spowodowane nagromadzeniem się rdzy lub brudu. Jedynym sposobem, aby to naprawić, jest odłączenie grzejnika i przepłukanie go. To kłopotliwa praca, którą lepiej wykonuje ekspert instalator Poznan.