Spis treści
Grzejniki mogą służyć do ogrzewania pomieszczenia zimą i chłodzenia go latem. Grzejniki pełnią zarówno funkcje wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Grzejniki można stosować w miejscach, w których nie ma naturalnego światła lub gdzie nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, aby naturalnie ogrzać pomieszczenie. Może być stosowany w miejscach o dużym natężeniu ruchu zimą i niskich temperaturach latem. Grzejniki mogą pomóc w oszczędzaniu energii, jeśli są używane prawidłowo i wydajnie. Grzejniki są popularnym wyborem do ogrzewania pomieszczenia lub przestrzeni. Dostępne są w różnych formach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Grzejnik może być wykonany z różnych materiałów w zależności od pożądanej funkcji. Niektóre typy grzejników lepiej nadają się do określonych funkcji. Użytkownik lub instalator, który montuje grzejniki, musi zdecydować, jaki rodzaj grzejnika najlepiej odpowiada jego potrzebom.
Istnieje wiele różnych typów grzałek
Każdy grzejnik jest inny, a każdy typ przeznaczony jest do wykonywania określonego zadania. Przy tak dużej różnorodności typów grzejników może być trudno zdecydować, będzie najlepszy. Grzejniki różnią się rodzajem źródła zasilania, materiałami produkcyjnymi, sposobem podłączenia, wyglądem i rodzajem wymiany ciepła. Istnieją różne rodzaje grzejników, takie jak
elektryczne,
gazowe,
propanowe.
Każdy rodzaj grzałki ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni do swojego zastosowania. Na przykład grzejnik elektryczny jest łatwy w obsłudze, ale można go używać tylko w jednym miejscu. Grzejniki gazowe są kłopotliwe w użyciu, ale mogą być używane w dowolnym miejscu i zapewniają lepszą kontrolę temperatury. Aby wybrać najlepszy typ, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj potrzebnego grzejnika i zadanie, które chcesz wykonać. Gdy nie wiemy jaki grzejnik wybrać zapytajmy hydraulika. Doświadczony hydraulik będzie wiedział, jaki grzejnik będzie nam potrzebny.
Rodzaje i zastosowanie grzałek
Grzejniki są integralną częścią instalacji centralnego ogrzewania. Jest stosowany w różnych pomieszczeniach. Obecnie najczęściej używane są grzejniki płytowe wykonane ze spawanych blach stalowych. Grzałki lamelowe są praktycznie przestarzałe w nowych instalacjach centralnego ogrzewania, chociaż moduł konstrukcji pozwala w niektórych rozwiązaniach na dodanie żeberek, co ułatwia wymianę wylotów grzejników. W łazienkach często stosuje się grzejniki łazienkowe znane potocznie schody. Jednak w dużych pomieszczeniach i halach stosuje się grzejniki lamelowe. Przez podgrzewacz przepływa gorąca woda lub para, ale zwykle nie bezpośrednio z elektrociepłowni. Woda do centralnego ogrzewania podgrzewana jest w wymienniku ciepła wodą w sieci ciepłowniczej lub kotle i przepływa do odbiornika ciepła, którym jest grzejnik.
Grzejniki mają różne kształty i rozmiary
Niektóre grzejniki są wystarczająco małe, aby zmieścić się na biurku lub stole, podczas gdy inne są wystarczająco duże, aby pokryć cały pokój. Ponadto niektóre szybko się nagrzewają, a inne trwają dłużej. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar grzejnika do miejsca i zamierzonego zadania. Zbyt mały grzejnik nie ogrzeje wystarczająco pomieszczenia, a grzejnik zbyt duży zajmie zbyt dużo miejsca i zużyje zbyt dużo energii. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru i kształtu do pracy ma kluczowe znaczenie dla uzyskania najlepszych wyników z urządzenia.
Który grzejnik wytwarza najwięcej ciepła?
Konwektory składają się wyłącznie z elementu niegrzejącego i osłony. Zawiera rury z żebrami aluminiowymi lub miedzianymi — blachy. Z technicznego punktu widzenia różni się od innych grzejników tym, że prawie całkowicie (80-95%) emituje ciepło do pomieszczenia w wyniku konwekcji (najlepiej latem).
Grzejniki częściowe (żeliwo i stal) składają się z oddzielnych części, które są ze sobą połączone. Oddają 85-90% swojego ciepła przez konwekcję i do 15% przez promieniowanie.
Grzejniki konwekcyjne (tzw. konwektory) składają się z miedzianych rurek i rozciągliwych płyt aluminiowych w jednej obudowie. Aluminiowa płyta zwiększa powierzchnię wymiany ciepła. Przepływające przez chłodnicę powietrze oczyszcza i ogrzewa aluminiowe rury i panele. Przenoszenie ciepła w tych grzejnikach odbywa się tak naprawdę tylko przez konwekcję. Aluminiowy radiator wykonany jest z odlewanego ciśnieniowo aluminium z kanałami powietrznymi. Odprowadzają ciepło głównie przez konwekcję i tylko 4-8% przez promieniowanie.
Grzejniki płytowe wykonane są z płaskich lub pionowo perforowanych płyt stalowych. Wewnątrz grzejnika znajduje się płyta aluminiowa (konwekcja), która zwiększa powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik może składać się z 1,2 lub 3 stalowych płyt z 1,2 lub 3 rzędami konwekcyjnych płyt aluminiowych. Ze względu na dużą powierzchnię grzejnika płytowego, większość ciepła oddawana jest do pomieszczenia na drodze promieniowania, do ok. 35%, a pozostała część przez konwekcję.
Grzejniki są przydatne, gdy są używane prawidłowo i wydajnie
Prawidłowo używany może zapewnić wystarczającą ilość ciepła, gdy jest to potrzebne, jednocześnie oszczędzając energię. Biorąc pod uwagę nie tylko wielkość i kształt, ale także zadanie, jakie ma spełniać grzejnik, instalatorzy grzejników mogą szybko i łatwo wybrać optymalny grzejnik do swojego pomieszczenia i zadania. Aby zminimalizować straty energii i uzyskać szybkie wyniki, ważne jest, aby użytkownik wybrał właściwy rozmiar i kształt grzejnika dla oczekiwanej wydajności.