Z racji swojej dość intensywnej eksploatacji podłoga w garażu to element, który musi być odpowiednio wykonany, aby wytrzymywał przede wszystkim częstą wilgoć, a także piasek i śnieg z solą. Odpowiednie wykonanie ułatwi nam również jej czyszczenie, gdyż sama betonowa posadzka szybko się brudzi i wymaga częstego sprzątania.
Robiąc podłogę w garażu warto pamiętać o jej dużym obciążeniu, więc nie należy oszczędzać na materiałach czy jakości prac. Podłoga powinna być równa, z odpowiednimi spadami, aby woda mogła swobodnie spływać do kratki ściekowej lub bezpośrednio na zewnątrz garażu. Posadzka powinna również charakteryzować się wytrzymałością na ściskanie i ścieranie, gdyż codzienne użytkowanie garażu naraża ją na niszczenie.
Wykonując podłogę w garażu powinniśmy pamiętać o jej warstwowym układaniu:
- podsypka lub podbudowa ? wykonana z 10-15 cm warstwy piaski, którą to po ułożeniu należy zagęścić. Możemy wykonać ją również ze żwiru lub tłucznia. Odpowiednie zagęszczenie zminimalizuje w dalszym etapie i użytkowaniu ryzyko powstawania spękań na powierzchni podłogi.
- chudy beton ? klasy B 7,5 o konsystencji gęsto plastycznej. Jej grubość powinna wynosić ok. 5 cm i tworzyć równy, twardy podkład pod izolację.
- izolacja przeciwwilgociowa ? z folii lub papy, połączona z izolacją ścian fundamentowych.
- izolacja termiczna ? płyty ze styropianu lub wełna mineralna. Płyty styropianowe powinny być specjalnie do tego celu przystosowane, gdyż w przypadku ich zbyt niskiej wytrzymałości pod wpływem obciążenia mogą się odkształcać. Warto na tej warstwie znów położyć folię, aby zabezpieczyć ją przed wilgocią pochodzącą z następnej warstwy.
- podkład podłogowy ? zaprawa cementowa o wytrzymałości co najmniej 20 MPa i grubości min. 4 cm. W tej warstwie powinniśmy wyprofilować spadki w kierunku kratki lub bramy garażowej, które wystarczy, jeśli będą wynosić 1%. Podczas dwóch pierwszych dni po zrobieniu wylewki należy chronić ja przez bezpośrednim działaniem słońca i jednocześnie zapewnić odpowiednią wentylację w garażu, a także zraszać wylewkę wodą. Dopiero po ok. 3-4 tygodniach możemy rozpocząć układanie posadzki.